⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Herbert Hirche

(ur. 1910 w Görlitz – zm. 2002 w Heidelbergu)

Niemiecki architekt i projektant przemysłowy. Specjalizował się w meblarstwie, wystroju wnętrz i projektowaniu wystaw. Wywarł znaczący wpływ na rozwój tych dziedzin w powojennych Niemczech Zachodnich i był czołowym przedstawicielem modernizmu w swoim kraju. Szczyt jego aktywności zawodowej przypadł na lata 1950-1970.

Jako młody chłopak uczył się zawodu stolarza. W latach 1930-33 studiował w Bauhausie w Dessau i w Berlinie, jego nauczycielami byli m.in. Wassily Kandinsky i Ludwig Mies van der Rohe, dla którego Hirche pracował w latach 1934-38 w Berlinie. W latach 1939-45 Hirche przeniósł się do studia Egona Eiermanna, a następnie – Hansa Scharouna. W swojej pracy projektowej i dydaktycznej kierował się ideami Bauhausu. W latach 1952-75 wykładał projektowanie wnętrz i meblarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie.

Projektował meble (dla takich marek jak Wilkhahn, Wilde+Spieth i Christian Holzäpfel), przedmioty użytkowe masowej produkcji, np. odbiorniki radiowe, telewizory i szafy grające dla marki Braun, a także domy prywatne, utrzymane w czysto modernistycznym stylu. Jego prace cechowała prostota i funkcjonalność – jakże pożądane w czasach powojennej odbudowy. Reprezentował Niemcy na międzynarodowych targach, np. Interbau w Berlinie (1957) i Wystawie Światowej w Brukseli (1958) i kilkakrotnie na Triennale w Mediolanie.

UDOSTĘPNIJ: