Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Don Albinson

(ur. 1921 w Sparcie – zm. 2008 w Minneapolis)

Amerykański projektant przemysłowy, specjalizujący się w meblarstwie. Przez 13 lat współpracował z Ray i Charlesem Eamesami przy wielu znaczących projektach dla marki Herman Miller (krzesła ze sklejki, aluminium i włókna szklanego), a następnie pracował dla marki Knoll.

Urodził się, dorastał i kształcił w stanie Michigan. W 1939 rozpoczął studia na renomowanej Cranbrook Academy of Art w Bloomfield Hills, gdzie poznał Charlesa Eamesa, Ray Kaiser, Harry’ego Bertoię, Eliela Saarinena, Eero Saarinena i Ralpha Rapsona. Nawiązane na uczelni przyjaźnie zaowocowały wieloma wspólnymi projektami w przyszłości. W Cranbrook Albinson poznał też swoją przyszłą żonę – Nancy Blair Wilcox.

W czasie II wojny światowej służył w lotnictwie. Następnie przeprowadził się z rodziną do Los Angeles i w latach 1946-59 pracował w studiu Eamsów i współtworzył wiele modeli mebli, które z czasem zyskały status ikon designu (meble z modelowanej sklejki, siedziska z aluminium, itd). Współdzielił z Eamsami kilkanaście patentów. Uczestniczył też w projekcie Case Study House w Pacific Palisades (1949).

W 1964 Albinson przeniósł się do Pennsylvanii, by podjąć pracę jako Design Director w firmie Knoll. Wprowadził do produkcji wiele nowatorskich projektów (Pollock Executive Chair, Platner Collection, krzesło Don Petitt) w tym także własne, takie jak 1601 Stack Chair (1965). W 1971 opuścił Knolla i zaczął pracować jako niezależny konsultant dla takich marek jak Westinghouse, Domore, Stylex i Fixtures. W 1974 Westinghouse wprowadziła na rynek kolekcję siedzisk biurowych, zaprojektowaną przez Albinsona. W 1987 marka Fixtures wypuściła Albi stack chair, produkowane przez kolejne 25 lat. W 2005 Albinson przekazał archiwum swoich projektów Stanford University.

UDOSTĘPNIJ: