Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Alberto Alessi

(ur. 1946 w Aronie)

Od 2009 roku stoi na czele rodzinnej firmy Alessi, jednej z wiodących marek w świecie designu. Stery przejął po ojcu – Carlo Alessim – który funkcję prezesa sprawował przez kilka dekad. Alberto, najstarszy syn Carla, dołączył do zespołu w 1970 roku, tuż po ukończeniu studiów prawniczych. Marzył o karierze architekta i zawsze podkreślał, że najlepsi projektanci najpierw byli architektami. Zaczął od zatrudnienia architekta Franco Sargianiego i projektantki Eiji Helander, którzy stworzyli nową identyfikacje wizualną firmy, od opakowań po wystrój biura w Crusinallo. Następnie nawiązał współpracę z czołowymi architektami i artystami, takimi jak Aldo Rossi, Etorre Sottsass, Alessandro Mendini, Gio Pomodoro, Andrea Cascella i Salvador Dali.

Od początku jego celem było dostarczanie szerokiemu gronu odbiorców przedmiotów użytkowych o wysokich walorach artystycznych. Projekty Salvadora Dalego nie zostały wprowadzone do produkcji jako zbyt ekstrawaganckie i szalone. Weto zgłosił Carlo Alessi, który nie wierzył w ich powodzenie na rynku. Alberto tym razem ugiął się, ale w następnych latach śmiało realizował swoje wizje. To jego przekonanie, że design powinien być blisko sztuki uczyniło z Alessi markę wyjątkową.

Na początku lat 80. Alessi wyprodukowała serwisy do kawy i herbaty Tea & Coffee Piazza zaprojektowane przez kilkunastu architektów – m.in. Alessandro Mendiniego, Aldo Rossiego i Michaela Gravesa - nawiązujące kształtem do modernistycznych budynków. W 2003 Alberto wrócił do tego pomysłu, zapraszając 22 architektów (m.in. Alessandro Mendiniego, Zahę Hadid i Davida Chipperfielda) do projektu Tea & Coffee Tower. Powstały serwisy wyprodukowane w krótkich seriach, nawiązujące kształtem do wieżowców.

Przedmioty produkowane masowo przez firmę Alessi również cechuje oryginalność, śmiałość wizji, artystyczny sznyt i wysoka jakość wykonania. Na przestrzeni kilku dziesięcioleci z marką współpracowało ponad 200 projektantów i architektów, w tym takie sławy jak Ettore Sottsass, Richard Sapper, Achille Castiglioni, Aldo Rossi, Michael Graves, Massimo Morozzi, Philippe Starck, Stefano Giovannoni, Guido Venturini, Enzo Mari, Jasper Morrison, Marc Newson, Ron Arad i Alessandro Mendini, który od 1979 roku jest doradcą marki do spraw wzornictwa. Wśród setek przedmiotów sygnowanych przez Alessi najbardziej znane to: wyciskarka do soków Juicy Salif Philippe’a Starcka, korkociągi Papuga i Anna G. Alessandro Mendiniego, czajnik Tea Rex Michaela Gravesa, serwis do kawy i herbaty Bombé Carlo Alessiego i kocia miseczka Tigrito autorstwa Miriam Mirri.

UDOSTĘPNIJ: