Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Carlo Alessi

(ur. 1916 – zm. 2009)

Projektant i przedsiębiorca. Ukończył wzornictwo przemysłowe w Instituto Tecnico Industriale Omar w Novarze. Już w 1933 roku zaczął pracować w rodzinnej firmie Alessi jako projektant. Marka ta od początku specjalizowała się w produkcji artykułów gospodarstwa domowego, ale nie wyróżniała się niczym szczególnym na tle konkurencji. Zadaniem młodego Carla było odmienić ten stan rzeczy.

Pełen entuzjazmu i pomysłów skierował wzornictwo firmy na nowe tory. Zaprojektował większość produktów wypuszczonych przez nią na rynek do 1945 roku – wśród nich najbardziej charakterystyczny, metalowy serwis do kawy i herbaty – Bombé. Składają się nań pękate, pozbawione dekoracji dzbanki, mlecznik i cukiernica, w komplecie z owalną tacą. Ten serwis sprawił, że marka Alessi stała się rozpoznawalna, kojarzona z luksusem i elegancją, a zarazem innowacyjnością. Do 1965 roku Bombé produkowano z posrebrzanego mosiądzu, później – ze stali nierdzewnej. Uszka wykonywane są z czarnego bakelitu lub drewna jabłoni.

Serwis Bombé produkowany jest do dziś, podobnie jak inny projekt Carla – Ottagonale, z 1935 roku. Inne jego znane kolekcje to Cilindrica i Scalini. W 1945 Carlo przejął prowadzenie fabryki po ojcu. Natłok obowiązków związanych z zarządzaniem sprawił, że na pracę projektanta nie miał już czasu. Jednak do początku lat 80. kierował zespołem projektowym Alessi i miał decydujący wpływ na to, które wzory trafiały do produkcji. Prezesem firmy pozostał aż do śmierci, w 2009 roku. Wówczas stery rodzinnej firmy przejął jego najstarszy syn – Alberto Alessi.

UDOSTĘPNIJ: