Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Cecilie Manz

(ur. 1972)

Duńska projektantka przemysłowa, uznawana w kraju za jednego z czołowych twórców w tej branży. Projektuje meble, oświetlenie, szkło, akcesoria do wnętrz i biżuterię.

Ukończyła projektowanie mebli i wyposażenia wnętrz na Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze, a następnie wyjechała do Helsinek, kontynuować naukę w Uniwersytecie Sztuki i Designu w Helsinkach. Przez krótki czas pracowała w studiu swojego wykładowcy Yrjö Wiherheimo. W 1998 wróciła do Kopenhagi i otworzyła własne biuro – Manz Lab.

Cecilie Manz reprezentuje skandynawską szkołę wzornictwa. Najważniejsza jest dla niej funkcjonalność, połączona z prostotą i solidnością wykonania przedmiotu. Projektantka przedkłada tradycyjne metody pracy nad korzystanie z programów komputerowych. W procesie twórczym wykonuje setki rysunków, szkiców i modeli z tektury. Tworzy rzeczy proste, logiczne, trwałe i przyjemne dla oka, chętnie sięga po naturalne materiały i surowce odnawialne. Przyjmuje niewielką liczbę zleceń, gdyż pracuje w pojedynkę.

Do jej najbardziej znanych projektów należą: stół Micado (dla Friederica Furniture) włączony do kolekcji designu nowojorskiego Museum of Modern Art, lampy z serii Caravaggio (dla Lightyears), kolekcja szklanych naczyń Minima (dla Holmegaard) i linia Miniscule Chairs (dla Republic of Fritz Hansen). Współpracuje z uznanymi markami, takimi jak Lightyears, Holmegaard, Republic of Fritz Hansen, Nils Holger Moormann, Fredericia Furniture, Kähler oraz Bang & Olufsen.

Ma na swoim koncie wiele nagród, m.in. Finn Juhl Architectural Prize (2007), The Furniture Prize (2007), Kunstpreis Berlin (2008), Bruno Mathsson Prize (2009), Thorvald Bindesbøll Medal (2011) oraz przyznawaną przez duńską parę książęcą Kronprinsparrets Kulturpris (2014) za wkład w rozwój duńskiego wzornictwa.

UDOSTĘPNIJ: