⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

David Adjaye

(ur. 1966 w Dar es Salaam)

Urodzony w Tanzanii architekt brytyjski, uznawany za jednego z najważniejszych twórców swojego pokolenia. Absolwent London South Bank University i Royal College of Art w Londynie (1993).

Jego ojciec był dyplomatą, rodzina często się przeprowadzała. Zanim jako 9-latek David osiadł w Wielkiej Brytanii, mieszkał w Tanzanii, Egipcie, Jemenie i Libanie. Wielokulturowe, afrykańskie wpływy są dziś widoczne w jego twórczości, w której architektura i sztuka – przede wszystkim rzeźba - przenikają się. Adjaye angażuje się w projekty artystyczne i edukacyjne mające na celu przybliżenie Europejczykom afrykańskiej kultury i tradycji architektonicznej. Studium poświęcone architekturze stolic afrykańskich, nad którym pracował blisko10 lat, zostało pokazane na wystawie „Urban Africa” w Muzeum Designu w Londynie (2010), a następnie ukazało się drukiem pt. „African Metropolitan Architecture”. Adjaye był dyrektorem artystycznym projektu GEO-graphics – mapy dawnej i współczesnej sztuki afrykańskiej.

W 1994 wspólnie z Williamem Russellem założył biuro projektowe Adjaye&Russell. W 2000 otworzył własną firmę - Adjaye Associates i otrzymał wiele znaczących zamówień na obiekty użyteczności publicznej, gmachy instytucji, centra kulturalne i edukacyjne. Zrewitalizował dawny budynek dworca kolejowego w Oslo i przekształcił go w siedzibę Noble Peace Center (2005). W Londynie zbudował m.in. Whitechapel Idea Store (2005), Stephen Lawrence Centre (2007), Rivington Place (2007) i Bernie Grant Centre (2007). Do najważniejszych realizacji Adjaye Associates należy Moscow School of Management Skolkovo (2010), budynek, który przyniósł pracowni międzynarodowe uznanie i ugruntował jej pozycję na rynku. Obecnie firma ma cztery oddziały i realizuje projekty na całym świecie. W ostatnich latach jest aktywna w na Bliskim Wschodzie i w Afryce, projektuje kompleks kulturalny w Bejrucie, concept store w Lagos i siedzibę International Finance Corporation w Dakarze.

Adjaye chętnie angażuje się w awangardowe projekty artystyczne i buduje domy prywatne osób związanych ze sztuką– m.in. projektanta Alexandra McQueena, fotografa Jurgena Tellera, aktora Ewana Mc Gregora, artystów Tima Noble i Sue Webster oraz Chrisa Ofili. Dla tego ostatniego zaprojektował przestrzeń wystawową dla instalacji The Upper Room, składającej się z 13 obrazów pędzla Ofili. Instalacja ta została zakupiona przez Tate Gallery.

UDOSTĘPNIJ: