Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Lindsay Adelman

(ur. 1970)

Amerykańska projektantka. Specjalizuje się w oświetleniu i należy do grona najciekawszych i najbardziej cenionych twórców w tej dziedzinie. Od 2006 roku prowadzi własne studio projektowe w Nowym Jorku i sama produkuje swoje wzory. Woli to niż pracę dla wielkich firm. Takie podejście do designu i wspieranie nurtu DIY przysporzyło jej wielu zwolenników i naśladowców, zwłaszcza w ceniącym kreatywność i niezależność Nowym Jorku. Adelman zapoczątkowała trend, który w ciągu ostatnich lat mocno się tam rozwinął. Coraz więcej projektantów zajmuje się również produkcją własnych wzorów, wypuszczając je w krótkich seriach. Często w kilka osób urządzają warsztat stolarski lub pracownię ceramiczną, dzieląc się przestrzenią, maszynami i kosztami utrzymania.

Adelman ukończyła projektowanie przemysłowe na Rhode Island School of Design w 1996 roku. Po studiach przez kilka lat pracowała dla Resolute Lighting w Seattle. Następnie przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie w 2000 roku założyła wspólnie z Davidem Weeksem, projektantem oświetlenia, markę Butter. Po kilku latach postawiła jednak na samodzielność. Od blisko dekady wraz z zespołem współpracowników produkuje różnego rodzaju i wielkości lampy, przeważnie z metalu i ręcznie dmuchanego szkła. Pracownia i warsztat mieszczą się w przestronnym lofcie na Manhattanie. Adelman współpracuje z wieloma nowojorskimi rzemieślnikami. Oferuje kilkanaście zróżnicowanych kolekcji lamp, m.in. Agnes, Burst, Cherrybomb, Knotty i Marina, które można zamówić i kupić w jej sklepie internetowym.

Lampy Lindsey Adelman prezentowane są w renomowanych galeriach, takich jak Nilufur w Mediolanie i BDDW w Nowym Jorku oraz w Cooper Hewitt National Design Museum i na targach Design Miami.

UDOSTĘPNIJ: