Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Jadwiga Husarska

(ur. 1984 w Krakowie)

Projektantka przemysłowa. Ukończyła Wydział Form Przemysłowych krakowskiej ASP (2009), z którym współpracuje jako konsultantka. Kształciła się także na Uniwersytecie Sztuki i Designu w Budapeszcie (2006/2007) i w Instytucie Designu w Lahti w Finlandii (2007/2008). Była finalistką konkursu Young Fortis Design 2008. Prowadzi własne studio Husarska, w którym powstają m.in. projekty mebli, opakowań, oświetlenia i stoisk targowych.

Jest zwolenniczką i propagatorką recyklingu. Od 2008 roku kieruje grupą Makulatura. W 2009 zaprojektowała siedzisko Pasedo, wykonane ze ścinków papieru z niszczarki, sklejonych lepiszczem z celulozy. Ten prosty w wykonaniu mebel jest zaskakująco wytrzymały. Ścianki siedziska mają ledwie centymetr grubości, a udźwig 120 kg.

Od 2010 roku kieruje działem rozwoju produkcji mebli szkieletowych (stoły i krzesła) w Paged Meble. W tym samym roku jej siedzisko Pasedo otrzymało wyróżnienie Must Have, przyznawane w ramach Łódź Design Festival. Rok później tym samym wyróżnieniem nagrodzono Sig1 – krzesło zaprojektowane oryginalnie w 1958 roku przez Mariana Sigmunda, a przystosowane do seryjnej produkcji przez Husarską z zespołem. Krzesło Xchair autorstwa Husarskiej (również dla Paged Meble) uhonorowano nagrodą Dobry Design 2011.

Projektantka ceni skandynawskie wzornictwo – funkcjonalne, proste, bazujące na naturalnych materiałach, lubi pracować z drewnem i sklejką. Inspiracją dla krzeseł Xchair były prace Alvara Aalto, z którego twórczością zapoznała się w trakcie studiów w Finlandii. Podobają jej się także klasyczne, drewniane krzesła Thonet i projekty Mariana Sigmunda.

UDOSTĘPNIJ: