⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Bartek Mejor

(ur. 1977 w Warszawie)

Projektant ceramiki i szkła. Absolwent Bath School of Art & Design (2007) i prestiżowego Royal College of Art w Londynie (Wydział Ceramiki i Szkła, 2011). W trakcie pobytu w Wielkiej Brytanii praktykował jako asystent w renomowanej firmie Daniel Reynolds Contemporary Ceramics. Wówczas przekonał się, że chce zajmować się porcelaną.

Specjalnością Mejora jest łączenie tradycyjnego rzemiosła z nowoczesnymi metodami projektowania i technologiami produkcji. W swojej pracy wykorzystuje zaawansowane programy do projektowania przestrzennego i druk w 3D. Wydrukowany model przedmiotu zostaje odlany w gipsie, a następnie opracowywany ręcznie. To pozwala na tworzenie naczyń i innych przedmiotów o skomplikowanych kształtach i fakturach, pełnych zakrzywień, fałd i nieregularności. Inspiracji szuka w naturze, fascynują go zaobserwowane tam formy geometryczne, występujące np. w strukturach skalnych. Funkcjonalność nie jest dla niego wyrocznią, choć nigdy nie zapomina o użytkowym aspekcie produktu. Zaprojektowane przez niego przedmioty mają artystyczne, niemal rzeźbiarskie formy. Pod tym względem bliżej im do sztuki, choć trafiają do szerszego grona odbiorców.

Jego kolorem jest biel, czasem też czerwień i czerń. Monochromatyczność pozwala skupić się na skomplikowanej formie i docenić jej walory. Od 2008 roku współpracuje z portugalską fabryką porcelany i szkła Vista Allegre. Przygotował dla niej kilka kolekcji porcelany dekoracyjnej i stołowej: Quartz (2008), Matrix (2009), Linha Matrix (2012), dekoracyjne świeczniki Edges (2010) i paterę Coral (2012). Na wystawę dyplomową w Londynie zaprojektował wazon Vaqueria (2011), inspirując się wzorami wyżłobionymi na piasku przez morskie fale. Lampę Cyclone, przywodzącą na myśl wir płynnej porcelany, zaprezentował na wystawie Polish Design Focus w ramach festiwalu DMY 2013. Lampa została nagrodzona i wdrożona do produkcji przez włoską firmę Fabbian Iluminazione.

UDOSTĘPNIJ: