⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Dorota Koziara

(ur. 1967)

Artystka, projektantka, architektka wnętrz, publicystka i krytyczka, kuratorka licznych wystaw. W 1993 roku ukończyła Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Studiowała także we Włoszech. Przez 10 lat współpracowała z uznanym włoskim projektantem Alessandro Mendinim w Mediolanie. To miasto stało się jej domem i miejscem pracy – tu znajduje się główna siedziba jej studia projektowego.

Dorota Koziara projektuje meble, oświetlenie, akcesoria do wnętrz i przedmioty ze szkła, a także wnętrza hoteli, budynków użyteczności publicznej, mieszkań i concept store’ów. Wśród jej klientów są firmy Alessi, Swatch, Venini, Fiorucci, Hermes, Luxo, Abet Laminati, Swarowski, Bisazza, Fiat, Redd’s, Cosimo Martinelli, Comforty, Du Pont, Noti, Slamp i Kauffman.

Dorota Koziara jest też aktywna na niwie sztuki i także w tej dziedzinie odnosi sukcesy.Jest laureatką międzynarodowego konkursu rzeźbiarskiego "Third Millenium" we Włoszech, za instalacje "12 Angeli". Obecnie praca ta znajduje się w kolekcji Sculpture Park Franciacorta we Włoszech. Zaprojektowała też scenografię do kilku przedstawień teatralnych – m.in. do spektaklu „70 Angels on the Facade” w reżyserii Roberta Wilsona dla Piccolo Teatro w Mediolanie.

Była kuratorką i autorką aranżacji wielu wystaw z dziedziny sztuki i designu – m.in. „Fragilisme” w Fondation Cartier pour l’Art Contemporaine w Paryżu, „Mendini tra le Arti” w Muzeum Narodowym w Munster, „Art of Italian Design” w Mageronie w Atenach, „Real Industry Future Classics” dla Comforty w Temporary Museum For New Design, „Polish Design” w ramach Salone del Mobile (2013) oraz w 2014 roku – „Mendini” w ramach wydarzenia Wrocław Europejska Stolica Kultury. Jako dziennikarka współpracuje z pismami „Domus”, „Elle Decoration”, „Machina Design” i „CQ”.

UDOSTĘPNIJ: