Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Zvi Tadeusz Hecker

(ur. 1931 w Krakowie)

Izraelski architekt urodzony w Polsce. W czasie II wojny światowej mieszkał w Samarkandzie. Następnie studiował na Wydziale Architektury Akademii Górniczej w Krakowie (obecnie AGH). W 1950 r. wraz z rodziną wyemigrował do Izraela, gdzie kontynuował naukę na uniwersytecie technicznym Technion w Hajfie. W 1960, po uzyskaniu dyplomu, razem z kolegą ze studiów Eldarem Sharonem oraz swoim mentorem Alfredem Neumannem założył studio architektoniczne. Po kilku latach rozpoczął samodzielną praktykę.

W latach 60. i 70. projektował budynki i osiedla mieszkaniowe inspirowane figurami geometrycznymi, tworząc złożone, skomplikowane struktury o powtarzających się kształtach i motywach. Należą do nich m.in. ratusz w Bat Yam (1960-63), dom Dubinera w Ramat Gan (1961-63) i osiedle Ramot Housing w Jerozolimie (1972-75). Kilka projektów powstało jako wynik fascynacji strukturą słonecznika – m.in. dom Spirala w Ramat Gan (1985-89) i szkoła żydowska im. Heinza-Galińskiego w Berlinie (1991–1995). Dla kolejnych inspiracją była Księga – tu wymienić należy Centrum Kultury Żydowskiej w Duisburgu (1996–2000) i pomnik w miejscu spalonej synagogi przy Lindenstraße w Berlinie upamiętniający Noc Kryształową (1998).

Zvi Hecker brał udział w wielu konkursach architektonicznych – także na gmachy muzealne w Polsce (m.in. wyróżniony projekt Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie). Wielokrotnie reprezentował Izrael na Biennale Architektury w Wenecji. Wykładał na uczelniach w Europie i Ameryce Północnej. Jest autorem i współautorem wielu publikacji poświęconych współczesnej architekturze. Obecnie jest związany zawodowo z Berlinem i Tel Awiwem.

UDOSTĘPNIJ: