⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Alfred-Philibert Aldrophe

(ur. 1834 w Paryżu – zm.1895 tamże)

Architekt francuski, działający w drugiej połowie XIX wieku. Tworzył reprezentacyjne budynki w kilku stylach historycznych. Jako architekt miejski przygotowywał ekspozycje do paryskich Wystaw Światowych w 1855 i 1867 roku. Zbudował też Wielką Synagogę przy rue de la Victoire (1867-74) w stylu neoromańskim i synagogę w Wersalu (1886).

Przez blisko dwie dekady był architektem Gustawa Rotschilda, na którego zamówienie wzniósł lub przebudował kilka znaczących obiektów. W 1873 rozpoczął pracę nad reprezentacyjną siedzibą barona - Hôtel de Marigny w Paryżu. Kolejnym zleceniami były Château des Hayes w Saint-Maximin (1880) i hebrajska szkoła przy rue Claude-Bernard w Paryżu, ufundowana przez Rotschilda.

Inne jego realizacje to Hôtel Thiers przy placu Saint-Georges i mauzoleum Adolphe’a Thiers’a na cmentarzu Père-Lachaise oraz kilka reprezentacyjnych domów w Paryżu, wzniesionych na zlecenie zamożnych klientów. Zaprojektował też budynek Palais de Colonies na Wystawę Światową w 1897 roku, na zlecenie króla Belgii Leopolda II. Realizację tego projektu dokończył Ernest Acker.

UDOSTĘPNIJ: