Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

William Van Allen

(ur. 1883 - zm. 1954)

Amerykański architekt znany przede wszystkim jako twórca nowojorskiego wieżowca Chrysler Building (1929-30), jednego z symboli miasta.

Urodził się na Brooklinie. Studiował w Pratt Institute oraz w Atelier Masqueray – pierwszym niezależnym, architektonicznym atelier w USA, założonym przez architekta Emmanuela Louisa Masqueraya. Następnie współpracował z kilkoma pracowniami, m.in. z Clinton & Russell przy budowie Hotelu Astor w 1902 roku. W 1908 wygrał stypendium Paris Prize i podjął studia w École nationale supérieure des Beaux-Arts w atelier Victora Laloux. Zapoznał się tam z akademickim, neoklasycystycznym stylem, zwanym stylem Beaux-Art. Po powrocie do Stanów skłonił się jednak ku modernizmowi.

W 1911 roku otworzył pracownię wspólnie z architektem H. Craigiem Severance. Wspólnie zaprojektowali wiele budynków komercyjnych w Nowym Jorku. Ich drogi rozeszły się w 1924 roku i obaj założyli własne praktyki. Van Alen zaprojektował dwie restauracje dla sieci Childs Restaurants, znanej z dbałości o wysoką jakość architektury swoich lokali. Sześciopiętrowy budynek przy Piątej Alei w Nowym Jorku, z restauracją na niższych kondygnacjach, ukończony w 1925, zwrócił uwagę krytyków i samego Le Corbusiera.

Swoje największe dzieło - Chrysler Building – Van Allen zaprojektował na zamówienie Waltera P. Chryslera. Ten doskonały przykład stylu Art Deco w architekturze początkowo nie wzbudził entuzjazmu. Zarzucano Van Allenowi, że zaślepiła go chęć zbudowania najwyższego budynku świata i rywalizacja z dawnym partnerem – Severancem, który w tym samym czasie budował Manhattan Trust Building. Część krytyków nazywała wieżowiec pozbawioną architektonicznej wartości błyskotką. Po zakończeniu budowy Van Alen zażądał od zleceniodawcy zwyczajowej zapłaty w wysokości 6 procent budżetu całego przedsięwzięcia. Chrysler odmówił. Van Alen go pozwał i wygrał, ale stracił reputację i nie otrzymywał odtąd znaczących zleceń. Aby się utrzymać, zaczął uczyć rzeźby.

Chrysler Building, mierzący 319 m wysokości, przez 11 miesięcy był najwyższym budynkiem na świecie. W 1931 roku został zdetronizowany przez Empire State Building. Nadal jednak pozostaje najwyższym budynkiem wzniesionym z cegły, na stalowym szkielecie. Do połowy lat 50. XX wieku był główną siedzibą Chrysler Corporation. Obecnie uznawany jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych budynków Nowego Jorku. W 2007 roku znalazł się w pierwszej dziesiątce listy ulubionych budynków Ameryki, przygotowanej przez American Institute of Architects.

UDOSTĘPNIJ: