Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Thomas Ustick Walter

(ur. 1804 w Filadelfii – zm. 1887 tamże)

Amerykański architekt i inżynier, przedstawiciel neoklasycyzmu. Profesor architektury w Franklin Institute w Filadelfii, współtwórca (1857) i drugi przewodniczący American Institute of Architects (w latach 1876-87). Czwarty architekt gmachu Kapitolu w Waszyngtonie. Przeprowadzone przez niego rozbudowy budynku (potężna kopuła, północne i południowe skrzydło) możemy podziwiać do dziś.

Urodził się w Filadelfii, tu mieszkał i zrealizował większość swoich projektów. Jego ojciec był kamieniarzem i pierwszym nauczycielem. Jako dziecko Thomas uczył się też matematyki i sztuk pięknych. W wieku 15 lat rozpoczął naukę zawodu architekta. Jego mentorem był przedstawiciel neoklasycyzmu William Strickland, w którego pracowni praktykował.

W 1833 powierzono mu budowę głównego gmachu Girard College w Filadelfii (ukończony w 1848 roku), który do dziś uważany jest za jedno z najdoskonalszych osiągnięć neoklasycyzmu w Stanach Zjednoczonych. Uznanie zyskała też zaprojektowana przez Waltera Andalusia - dom Nicolasa Biddle’a w Filadelfii.

Do historii przeszły zmiany, jakie Walter wprowadził w budynku Kapitolu w Waszyngtonie, szczególnie zaś masywna żeliwna kopuła, którą zastąpił wcześniejszą, drewnianą. Ciekawą realizacją był też neogotycki gmach więzienia stanowego Moyamensing (1835) w Filadelfii, pierwsze duże zlecenie, jakie architekt otrzymał. Walter zbudował wiele reprezentacyjnych domów miejskich i letnich posiadłości dla zamożnych klientów, a także okazały dom własny w Germantown w Filadelfii, ponadto kilka kościołów (Lexington Presbyterian Church, Tabb Street Presbyterian Church) i banków (Bank of Chester County).

UDOSTĘPNIJ: