Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

James Hoban

(ur. 1758 w Callan – zm. 1831 w Waszyngtonie)

Architekt irlandzki, działający głównie w Stanach Zjednoczonych. Tworzył w stylu neoklasycznym. Do historii przeszedł jako twórca Białego Domu w Waszyngtonie.

Dokładna data jego urodzin nie jest znana – źródła podają rok 1758 lub 1762. Wychował się w posiadłości należącej do hrabiego Desart w Cuffersgrange, w hrabstwie Kilkenny. Jako młody chłopak pracował tam jako stolarz i kołodziej. Następnie został przyjęty do Dublin Society's Drawing School, gdzie uczył się pod kierunkiem architekta Thomasa Ivory. Był wyróżniającym się studentem i w 1780 zdobył prestiżowy medal księcia Leinster za swoje rysunki. W latach 1779-1785 praktykował w pracowni Ivory’ego.

Po zakończeniu amerykańskiej wojny o niepodległość wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i w 1785 otworzył pracownię architektoniczną w Filadelfii. W 1787 roku pracował w Karolinie Południowej, gdzie wzniósł wiele budynków, m.in. Charleston County Courthouse (1790-92) w stylu neoklasycznym, wzorowany na gmachu Lenister House, siedzibie irlandzkiego parlamentu w Dublinie. Cieszący oko doskonałymi proporcjami gmach sądu w Charleston przyniósł Hobanowi uznanie i rozgłos.

W 1792 prezydent Jerzy Waszyngton zaprosił go do Filadelfii. Hoban wziął udział w konkursie na projekt siedziby prezydenta w Waszyngtonie i wygrał. Jego pierwotny projekt zakładał budowlę z trzypoziomową fasadą. Pod wpływem Waszyngtona Hoban zmniejszył liczbę poziomów do dwóch. Budowa rozpoczęła się w 1793 roku i trwała do 1801. Hoban nadzorował też budowę Kapitolu, według projektu Williama Thorntona. Przez resztę życia mieszkał w Waszyngtonie, projektując budynki użyteczności publicznej, a także drogi i mosty.

Choć Hoban cieszył się sławą twórcy Białego Domu, zaskakująco mało jego budynków dotrwało do naszych czasów. Wiele uległo zniszczeniu, a w przypadku innych jego autorstwo nie jest pewne.

UDOSTĘPNIJ: