Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Alexander Parris

(ur. 1780 w Hebron w Massachusetts – zm. 1852 w Pembroke)

Amerykański architekt i inżynier, tworzący w stylu neoklasycznym. Działał głównie na terenie stanu Massachusetts. Zaprojektował też wiele latarni morskich na północno-wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, poprawiając bezpieczeństwo żeglugi.

Jako młody chłopak szykował się do zawodu cieśli, pracował też jako budowniczy domów. W 1800 wyjechał do Portland w stanie Maine, by uczyć się projektowania i architektury. Portland przeżywało wówczas wielki boom budowlany, bogaciło się na handlu morskim. Ludzie z budowlaną praktyką byli rozchwytywani i młody Parris wkrótce znalazł wielu klientów. Projektował i budował budynki komercyjne i domy prywatne - m.in. Hunnewell-Shepley House (1805) i Preble House (1808), wzorując się na modnym wówczas stylu architekta Charlesa Bulfincha i ilustracjach z angielskich książek o architekturze. Jako że miał talent do projektowania, jego budynki cechowała jednak oryginalność i świeże spojrzenie. Niestety wiele z jego realizacji zostało zniszczonych w czasie wielkiego pożaru, który strawił Portland w 1866 roku. Zachowały się jednak rysunki, które świadczą o talencie młodego budowniczego.

Okres prosperity w Portland zakończył się w 1807 roku wraz z embargiem na eksport towarów, nałożonym przez prezydenta Thomasa Jeffersona. W 1809 Parris wyjechał do Richmond w stanie Wirginia. Tam zetknął się z uznanym architektem Benjaminem Latrobem, który udzielił mu cennych wskazówek. Wywarły one znaczący wpływ na dalszą twórczość Parrisha, m.in. na projekt rezydencji Wickman House w Richmond.

W czasie wojny z Anglikami w 1812 roku Parris dowodził korpusem inżynieryjnym w Plattsburg, w stanie Nowy Jork. Po zakończeniu konfliktu przeniósł się do Bostonu. W 1816 zbudował dom dla Davida Searsa (1816), obecnie Somerset Club, oraz wiele innych prywatnych domów dla zamożnych klientów. Jego najciekawszą realizacją w Bostonie jest kościół św. Pawła (1819), ze zgrabnym, kolumnowym portykiem w porządku jońskim. W 1825 wzniósł okazały, przykuwający uwagę prostotą formy budynek Quincy Market. Do najważniejszych prac poza Bostonem należy United First Parish Church w Quincy (1828).

UDOSTĘPNIJ: