⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Guy Lowell

(ur. 1870 w Bostonie – zm. 1927 na Maderze)

Amerykański architekt i projektant krajobrazu. Pochodził z szacownej, bostońskiej rodziny i odebrał staranne wykształcenie. Ukończył architekturę na Massachusetts Institute of Technology (1894), następnie uczył się ogrodnictwa i projektowania krajobrazu oraz w brytyjskich Royal Botanic Gardnes w Kew. W 1899 ukończył prestiżową École nationale supérieure des Beaux-Arts w Paryżu, gdzie studiował pod kierunkiem Jeana-Louisa Pascala.

Po powrocie do Stanów rozpoczął samodzielną praktykę w Bostonie i w krótkim czasie zdobył uznanie. W 1906 otworzył biuro w Nowym Jorku i od tego czasu dzielił swój czas między dwa miasta. Projektował budynki użyteczności publicznej, gmachy akademickie, siedziby firm i instytucji, obiekty komercyjne, a także prywatne rezydencje i wiejskie posiadłości wraz z otaczającymi je parkami i ogrodami. Zaprojektował też zaporę na rzece Charles, która w Bostonie wpada do Atlantyku, i towarzyszące jej budynki, a także bostońskie nadbrzeże, zwane Esplanadą.

Jego najbardziej znane budynki to Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie i gmach stanowego Sądu Najwyższego w Nowym Jorku. Lowell projektował w akademickim, neoklasycystycznym stylu, zwanym stylem Beaux-Art, przyswojonym w czasie studiów na paryskiej uczelni. Był jednym z propagatorów tego nurtu w Stanach Zjednoczonych.

Lowell miał znaczne zasługi w dziedzinie kształcenia w zakresie architektury krajobrazu. Stworzył własny, nowatorski, interdyscyplinarny program kształcenia w tej dziedzinie na Massachusetts Institute of Technology. Program ten był otwarty dla kobiet, co w owym czasie było nowością.

UDOSTĘPNIJ: