⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Jean-Louis Pascal

(ur. 1837 w Paryżu – zm. 1920 tamże)

Architekt francuski. Ukończył prestiżową École nationale supérieure des Beaux-Arts w Paryżu, gdzie studiował pod kierunkiem Emile’a Gilberta i Charlesa-Auguste Questela. Był wyróżniającym się studentem i w 1866 zdobył nagrodę Prix de Rome w dziedzinie architektury - trzyletnie stypendium pozwalające na pobyt i naukę w Rzymie. Prix de Rome ustanowił król Ludwik XIV w 1666 roku dla wybitnych młodych malarzy i rzeźbiarzy. Od 1720 roku przyznawano je również architektom.

W 1870 roku Pascal walczył na wojnie francusko-pruskiej. Następnie wrócił do Paryża i pracował z Hectorem Lefuelem przy renowacji Luwru. W 1875 został mianowany naczelnym architektem Francuskiej Biblioteki Narodowej, przejmując tę funkcję po zmarłym poprzedniku - Henrim Labrouste. Doprowadził ten monumentalny projekt niemal do końca. Zaprojektował wnętrza m.in. wielkiej Sali Owalnej, Salonu Voltaire’a oraz zbudował reprezentacyjną klatkę schodową.

Inne jego prace to dom i studio francuskiego malarza Williama-Adolphe’a Bouguereau w Paryżu i grobowiec Julesa Micheleta na cmentarzu Père Lachaise. W 1914 roku Pascal został nagrodzony amerykańskim AIA Gold Medal i brytyjskim Royal Gold Medal za osiągnięcia na niwie architektury. Zajmował się też dydaktyką na École nationale supérieure des Beaux-Arts i w swoim atelier wykształcił wielu utalentowanych uczniów, wśród których byli Francuzi, Amerykanie i Kanadyjczycy (m.in. Paul Philippe Cret, William Sutherland Maxwell, Henri Sauvage). Dzięki nim styl francuskiej Akademii rozprzestrzenił się także poza Europą.

UDOSTĘPNIJ: