⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Nicolas-Henri Jardin

(ur. 1720 – zm. 1799)

Architekt francuski, który kilkanaście lat życia spędził w Danii, pracując na zlecenie króla Frederika V. Wprowadził styl neoklasyczny do Danii. Już jako dziecko przejawił talent do architektury i zaczął pobierać nauki w tym kierunku. Studiował na Académie française i w wieku 22 lat zdobył prestiżową Prix de Rome w dziedzinie architektury - stypendium pozwalające na podróż po Włoch i kontynuowanie nauki na Académie de France w Rzymie. Jardin wykorzystał lata spędzone we Włoszech ucząc się nie tylko architektury, ale też matematyki, geometrii i rysunku. Ogromne wrażenie wywarły na nim ruiny rzymskich budowli, które studiował, mierzył i szkicował. Stały się dla niego źródłem wiedzy i inspiracji. Po powrocie do Francji praktykował w pracowni Michela Tannevota w Paryżu.

W 1754 roku Jardin przeprowadził się do Danii. Jego przyjaciel, rzeźbiarz Jacques F.J. Saly, przekonał duńskiego króla Frederika V, aby zatrudnił Jardina i powierzył mu budowę Frederiks Kirke, luterańskiej świątyni w Kopenhadze. Co więcej, król zgodził się również zatrudnić młodszego brata Jardina, Louisa-Henriego. Obaj zostali przyjęci do grona nowo powstałej Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych, uzyskali też nominacje profesorskie. W 1756 Nicolas-Henri Jardin objął kierownictwo budowy Frederiks Kirke i zaproponował daleko idące zmiany w pierwotnym projekcie, przygotowanym przez Nicolai Eigtveda. Uznano je za zbyt kosztowne i Jardin musiał zrezygnować z części pomysłów. Budowa toczyła się powoli, brakowało środków na jej ukończenie, aż w 1770 roku została wstrzymana. Ukończono ją dopiero w 1894 roku.

W 1760 roku Jardinowi powierzono pieczę nad wszystkimi królewskimi budynkami i parkami w Danii. Przez kolejnych 10 lat kierował przebudową, renowacją i wystrojem kilku reprezentacyjnych budowli, m.in. pałacu Christiansborg (1761-67) w Kopenhadze i ogrodów przy pałacu Fredensborg na wyspie Zealand (1759-66). Przebudował też letnią rezydencję hrabiego Johanna Hartwiga Ernsta – pałac Bernstorff i otaczające go ogrody (1759-68), a także zamek Marienlyst w Helsingor (1759-63) i rezydencję Glorup na wyspie Funen (1763-65), należące do hrabiego Adama Gottloba Moltke.

Wraz ze śmiercią Frederika V i wstąpieniem na tron Christiana VII w Danii zapanowały nastroje anty cudzoziemskie. Jardin zrezygnował z profesury na kopenhaskiej Akademii, rekomendując na to stanowisko swojego ucznia Frederika Harsdorffa, i w 1771 wrócił do Francji. W 1778 roku otrzymał stanowisko nadwornego architekta Ludwika XV.

UDOSTĘPNIJ: