⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Nicolai Eigtved

(ur. 1701 w Egtved – zm. 1754 w Kopenhadze)

Architekt duński, który wprowadził styl rokoko do architektury swego kraju w latach 30. i 40. XVIII wieku. W tym czasie zaprojektował i zbudował wiele znaczących budynków i przyczynił się do utworzenia Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze. Inauguracja uczelni odbyła się w 1754 roku.

Urodził się na farmie na wyspie Zealand i jako młody chłopak uczył się zawodu ogrodnika. Ok. 1720 został zatrudniony w ogrodach pałacu Frederiksberg, letniej rezydencji królewskiej. W 1723 odbył podróż do Niemiec, a w 1725 znalazł się w Polsce. Matthäus Daniel Pöppelmann, główny architekt króla Augusta II Mocnego, zaproponował mu współpracę i rangę podporucznika w polsko-saskim Korpusie Inżynieryjnym. Eigtved budował obozy i umocnienia wojskowe. W 1730 otrzymał awans na porucznika. Był świetnym rysownikiem i zwrócił na siebie uwagę duńskiego dyplomaty, który polecił go uwadze króla Christiana VI. Eigtved został wezwany do Danii i opuścił zagraniczną służbę.

W Danii otrzymał rangę porucznika. W latach 1732-35 odbył podróż po Włoszech, by studiować architekturę różnych epok. W drodze powrotnej zatrzymał się w Wiedniu i Monachium. Obejrzał niedawno zbudowany monachijski pałac Amalienburg, utrzymany w stylu francuskiego rokoko. Styl ten przypadł u do gustu, postanowił przenieść go na rodziny grunt.

Na dobre wrócił do Danii w 1735 roku. Otrzymał awans na kapitana i tytuł królewskiego budowniczego. Współtworzył wnętrza królewskiego pałacu Christiansborg w Kopenhadze – zaprojektował m.in. apartamenty króla, główną klatkę schodową i wnętrze kaplicy. Zbudował lub przebudował kilka siedzib członków rodziny królewskiej w Kopenhadze.

W 1746 na tron wstąpił Frederik V, u którego boku ważną rolę odgrywał marszałek dworu Adam Gottlob Moltke, zwolennik talentu Eigtveda. Popierał on utworzenie Akademii Sztuk Pięknych i uzyskał fundusze na ten cel. Eigtved zajął się organizacją uczelni. Kolejny, wspólny projekt Moltkego i Eigtveda to Frederiksstad – nowa, reprezentacyjna dzielnica Kopenhagi, zaplanowana dla uczczenia 300-lecia panowania dynastii Oldenburgów na tronie Danii. Nowe budynki powstały według projektu Eigtveda na terenie dawnych ogrodów Amalien. Centrum dzielnicy stanowiły 4 pałace składające się na kompleks Amalienborg, zgrupowane wokół ośmiokątnego dziedzińca, na którym wzniesiono pomnik Frederika V. Eigtved zaprojektował też monumentalny kościół - Frederiks Kirke – którego budowa ciągnęła się z przerwami przez 150 lat.

UDOSTĘPNIJ: