⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Alexis Langer

(ur. 1825 w Oławie – zm. 1904 we Wrocławiu)

Architekt niemiecki, tworzący w stylu neogotyckim, aktywny przede wszystkim na terenie Śląska. Jego najważniejsze realizacje – kościoły - powstały we Wrocławiu, Wałbrzychu, Katowicach, Bielawie, Legnicy, Rawiczu i Obornikach Śląskich.

Jako młodzieniec uczył się zawodu murarza w Oławie i Kłodzku. W latach 1845-46 uczęszczał do Królewskiej Szkoły Sztuk, Budownictwa i Rzemiosła we Wrocławiu. Następnie wiele podróżował po Niemczech, poznając architekturę różnych epok i uznanych, współczesnych architektów. Największe wrażenie zrobiły na nim budowle gotyckie i to one stały się dla niego źródłem inspiracji.

Swoje pierwsze znaczące zlecenie – kamienicę przy ul. Krupniczej we Wrocławiu – zrealizował w 1853 roku. Następnie biskup wrocławski Heinrich Förster zlecił mu budowę kaplicy cmentarnej św. Wawrzyńca. W 1858 Langer, wychowany w rodzinie ewangelickiej, przeszedł na katolicyzm. Od tego czasu zrealizował wiele zamówień na kościoły. W 1862 zaprojektował kościół Najświętszej Marii Panny w Katowicach oraz rozpoczął budowę okazałego kościoła św. Michała we Wrocławiu. W 1868 doszło do katastrofy na placu tej budowy – zawaliła się jedna z wież. Wypadek ten miał dla Langera poważne konsekwencje. Stracił renomę w oczach wrocławskich hierarchów i aż do 1891 roku nie otrzymywał od nich żadnych zleceń.

Był bardzo pracowitym architektem i pozostawił po sobie liczne realizacje, przede wszystkim neogotyckie kościoły, rozsiane po całym Śląsku. Z obiektów świeckich zbudował ratusz w Ząbkowicach Śląskich (1862-65), zachowując fragmenty murów z XVI wieku. W latach 1877-83 prowadził prace na terenie okazałego pałacu w Osieku Grodkowskim (przebudował dziedziniec i wnętrza, wzniósł kaplicę grobową).

UDOSTĘPNIJ: