⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Hans Christian Hansen

(ur. 1803 w Kopenhadze – zm. 1883 tamże)

Duński architekt, przedstawiciel historyzmu. Starszy brat Theophila Hansena (1813-1891), również uznanego architekta. 18 lat działał w Grecji. Walnie przyczynił się do rozbudowy Aten i przeobrażenia ich w nowoczesną stolicę europejską.

Już jako dziecko przejawiał talent artystyczny. W wieku 13 lat uczęszczał na wykłady Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze. Jego mentorami byli Christian Frederick Hansen i Gustav Friedrich Hetsch, wiodący duńscy architekci tego czasu. W 1831 zdobył złoty medal Akademii i uzyskał stypendium, dzięki któremu odbył podróż po Włoszech i Grecji, by poznać ich tradycję architektoniczną i szkicować dzieła danych mistrzów.

W 1833 roku znalazł się w Atenach, które zostały wybrane na stolicę niepodległej Grecji. Po setkach lat zależności od imperium osmańskiego Grecy mogli cieszyć się własnym państwem, które zostało uznane na forum międzynarodowym w 1830 roku. Ateny były wówczas niewielkim, zaniedbanym miasteczkiem, zamieszkanym ledwie przez kilka tysięcy ludzi. Na stolicę zostały wybrane ze względów historycznych i sentymentalnych, przez wzgląd na estymę, którą cieszyły się w starożytności. Król Grecji Otto powierzył Hansenowi zadanie rozbudowy miasta, mianując go swoim nadwornym architektem w 1834 roku. Hansen przygotował plany urbanistyczne nowej stolicy i zbudował kilka reprezentacyjnych budowli, m.in. siedzibę Uniwersytetu Ateńskiego, utrzymaną w stylu greckiego antyku. Gmach ten stał się wzorem dla wielu innych, neoklasycznych budynków wzniesionych w Europie w XIX wieku, przede wszystkim w Niemczech. Hansen brał też udział w wykopaliskach archeologicznych i pracach rekonstrukcyjnych, m.in. świątyni Ateny na Akropolu. Stał się jednym z głównych, XIX-wiecznych badaczy i znawców architektury starożytnej Grecji.

W 1851 roku Hansen wrócił do Danii. W Kopenhadze zaprojektował m.in. okazały budynek szpitala miejskiego w stylu bizantyńskim oraz obserwatorium astronomiczne Østervold. W 1867 objął profesurę na Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze.

UDOSTĘPNIJ: