⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

August Sicard von Sicardsburg

(ur. 1813 w Budzie – zm. 1868 w Weidling)

Architekt austriacki tworzący w tzw. stylu arkadowym (niem. Rundbogenstil), nurcie historyzmu nawiązującym do włoskiego renesansu oraz architektury bizantyjskiej i romańskiej. Od 1843 roku profesor i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu.

Ukończył architekturę na Politechnice w Wiedniu. Po studiach wraz ze swym przyjacielem i kolegą po fachu, Eduardem van der Nüllem, odbył podróż po Europie Zachodniej, by poznać jej tradycje architektoniczne i dzieła mistrzów różnych epok. W kolejnych latach współpracowali przy licznych projektach, przy czym Sicardsburg odpowiadał za rozwiązania techniczne i funkcjonalność obiektów, a van der Nüll koncentrował się na zagadnieniach natury estetycznej i ornamentyce. Ich pierwsza wspólna realizacja to Carltheater w Wiedniu, zbudowany w 1847 roku w stylu neorenesansowym (budynek obecnie nieistniejący). W 1849 wygrali konkurs na rozbudowę Arsenału, kompleksu budynków wojskowych pod Wiedniem, i rozpoczęli zakrojone na szeroką skalę prace. Postawili kwaterę dowództwa i okazałą główną bramę.

Ich najważniejszym, wspólnym projektem jest siedziba Opery Wiedeńskiej (Wiener Staatsoper), wzniesiona w latach 1861-1868 przy reprezentacyjnym bulwarze Ringstrasse, utrzymana w stylu neorenesansowym. Budynek nie spotkał się z ciepłym przyjęciem cesarza, prasy i opinii publicznej, gdyż nie pasował ich zdaniem do monumentalnej architektury Ringstrasse. Eduard van der Nüll załamał się pod presją krytyki i 4 kwietnia 1868 r. popełnił samobójstwo. Sicardsburg przeżył go ledwie o dwa miesiące, zmarł na gruźlicę. Z czasem wiedeńczycy zaakceptowali gmach Staatsoper, a wzorowane na niej gmachy operowe wzniesiono w Pradze (1868-1881) i w Budapeszcie (1875-84).

UDOSTĘPNIJ: