⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Henry Hobson Richardson

(ur. 1838 w Priestley Plantation – zm. 1886 w Brookline)

Architekt, który zainicjował popularność stylu neoromańskiego w Stanach Zjednoczonych (tzw. Romanesque Revival). Uznawany jest za pierwszego amerykańskiego architekta, który zyskał światowe uznanie i naśladowców. Jego budynki łączą w sobie dostojeństwo, masywność i prostotę. Wykonane są z cegły i kamienia, najczęściej kryte dachówką. Dom dziś można je oglądać w m.in. w Chicago, Buffalo i Bostonie.

Urodził się w Luizjanie, dzieciństwo spędził w Nowym Orleanie. Prawnuk wynalazcy, filozofa i odkrywcy tlenu, Josepha Priestleya, od dziecka przejawiał ponadprzeciętne zdolności. Opuścił rodzinne Południe, by w 1855 roku podjąć naukę w Harvard College i Tulane University. Zawarł tam wiele znajomości, które z czasem przysporzyły mu zamówień. Początkowo chciał zostać inżynierem, ale skłonił się ku architekturze. W 1860 wyjechał do Paryża, by kontynuować studia w Ecole des Beaux Arts. Był drugim obywatelem amerykańskim, który został przyjęty na wydział architektury tej sławnej uczelni. W trakcie pobytu we Francji oglądał i szkicował budowle z różnych epok. Największe wrażenie wywarła na nim architektura romańska, którą postanowił przenieść na rodzimy grunt.

Wrócił do Stanów w 1865 roku. Kilka lat później zrealizował projekt szpitala dla psychicznie chorych w Buffalo, okazałego kompleksu budynków, wpisanego w 1986 roku na listę narodowego dziedzictwa (National Register of Historic Places). Jego kariera nabrała tempa, gdy w 1872 roku wygrał konkurs na projekt kościoła Świętej Trójcy w Bostonie. Ta budowla stała się punktem wyjścia dla kolejnych projektów, takich jak dom towarowy Marshall Field i gmach American Express w Chicago, biblioteka w Malden, ratusz w North Easton i gmach sądu w Pittsburgu. Richardson projektował też domy prywatne. Najbardziej znany z nich to John J. Glessner House w Chicago (1883).

UDOSTĘPNIJ: