⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Nicodemus Tessin II

(ur. 1654 w Nyköping – zm. 1728 w Sztokholmie)

Szwedzki architekt i urbanista epoki baroku, syn Nicodemusa Tessina, również architekta. Kontynuator dzieła ojca, ukończył budowę pałacu królewskiego Drottningholm pod Sztokholmem, a także otaczających go ogrodów. Wcześnie objawił ponadprzeciętne uzdolnienia, co nie uszło uwagi jego ojca. Jako jedynak wychowywany w zamożnej, szanowanej rodzinie, miał znaczne możliwości. Został wysłany do Uppsali, gdzie uczył się matematyki i języków obcych.

W 1673 roku, jako 19. latek, dołączył do królewskiej misji dyplomatycznej, która ruszyła z poselstwem do Rzymu. Dzięki poparciu królewskiego dworu mógł uczyć się od najlepszych włoskich mistrzów epoki – Giovanni Lorenzo Berniniego i Carlo Fontany. Zetknięcie z gigantami barokowej architektury oraz przebogatą, włoską tradycją architektoniczną wywarło wyraźny wpływ na ukształtowanie się artystycznej osobowości młodego Tessina. Do Szwecji wrócił po czterech latach, ale nie na długo. W 1677 roku, zgodnie z wolą króla dołączył do kolejnego poselstwa - tym razem do Wielkiej Brytanii i Francji. Dzięki temu poznał tamtejszą architekturę i kolejnych, wielkich mistrzów – André Le Nôtre’a i Jeana Béraina. Inspirował się ich osiągnięciami w projektowaniu ogrodów i ornamentyce. Kolejną długą podróż, znów do Rzymu, odbył dekadę później. Wracał przez Niemcy i Austrię, nie rozstając się ze szkicownikiem.

Król Szwecji Karol XI zlecił mu przebudowę i modernizację pałacu królewskiego w Sztokholmie i jego otoczenia. W 1695 Tessin ukończył barokową, północną fasadę, nawiązującą do fasady pałacu w Luwrze, zaprojektowanej przez Berniniego. W 1697 roku królewska siedziba została zniszczona przez pożar i Tessin zabrał się do pracy od początku. Ze zmiennym szczęściem pracy trwały przez wiele lat, zostały ukończone już po śmierci architekta. Nicodemus Tessin Młodszy zbudował też własną, okazałą siedzibę w Sztokholmie (1694-1700), znaną jako Pałac Tessin. Opracował też nowe plany architektoniczne dla miasta. Poza Sztokholmem wzniósł m.in. kościół Świętej Trójcy w Karlskronie. Prowadził też prace budowlane w Kopenhadze, Szczecinie, a także we Francji i w Rosji. Był bardzo aktywnym architektem, wielu jego ambitnych projektów nie zrealizowano.

UDOSTĘPNIJ: