Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Carlo Fontana

(ur. 1634 w Brusato – zm. 1714 w Rzymie)

Włoski architekt i inżynier epoki baroku. Urodził się we włoskojęzycznym kantonie Ticino w południowej Szwajcarii. Około roku 1655 przybył do Rzymu i początkowo pracował jako rysownik planów architektonicznych dla kilku uznanych architektów, takich jak Pietro da Cortona, Carlo Rainaldi i Giovanni Lorenzo Bernini, z którym współpracował najdłużej. Bernini, jeden z najwybitniejszych twórców epoki baroku, wywarł znaczący wpływ na ukształtowanie się artystycznej osobowości i stylu młodego Fontany.

Za pierwszą samodzielną realizację Fontany uważa sie kościół San Biagio w Campitelli, ukończony w 1665 roku. W latach 1682-32 powstała uznawana za jedno z jego najważniejszych dzieł fasada kościoła San Marcello al Corso w Rzymie. Dla swojego protektora, papieża Innocentego XII, w 1686 roku rozpoczął budowę okazałego zespołu budynków Instytutu Apostolskiego San Michele w porcie Ripa Grande w Rzymie. Ukończył też budowę rzymskiego Palazzo Montecitorio, zaprojektowanego pierwotnie przez Berniniego. Również kolejny papież, Klemens XI, zlecał Fontanie prace na terenie Rzymu – m.in. przebudowę fasady kościoła Santa Maria in Trastevere, jednego z najstarszych kościołów w Rzymie, i projekt biblioteki przy kościele Santa Maria sopra Minewra.

Większość realizacji Carlo Fontany powstała w Rzymie, gdzie architekt pracował razem ze swoimi uczniami i bratankami – Girolamo i Francesco. Na zamówienie zakonu jezuitów zaprojektował okazałą bazylikę w hiszpańskim miasteczku Azpeitia, w którym urodził się Ignacy Loyola, założyciel tego zakonu. Sanktuarium Ignacego Loyoli w Azpeitia stało się inspiracją dla budowniczych kościołów w Ameryce Łacińskiej. Fontana wykształcił wielu utalentowanych uczniów, wśród którzy największe sukcesy odnieśli: Johann Lucas von Hildebrandt i Johann Bernhard Fischer von Erlach w Austrii, James Gibbs w Wielkiej Brytanii, Filippo Juvara we Włoszech i Matthaus Daniel Poppelmann w Niemczech.

UDOSTĘPNIJ: