⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Joan Gaspar

(ur. 1969 w Barcelonie)

Wzięty hiszpański designer, absolwent Escuela de Artes y Oficios w Barcelonie. Pod koniec lat 80. zaczął uczyć się rzemiosła w małej fabryce lamp w dzielnicy Poble Nou w swoim rodzinnym mieście. Zamiłowanie do tworzenia lamp pozostało mu do dziś - jest mistrzem w tej dziedzinie. O jakości jego projektów decyduje również to, że potrafi je samodzielnie wykonać. W 2002 roku założył w Barcelonie własne studio, w którym tworzy szeroką gamę przedmiotów użytkowych i elementy miejskiej architektury.

Karierę zawodową rozpoczął od nawiązania w współpracy z firmą VAPOR S.A produkującą nowoczesne, minimalistyczne w stylistyce lampy. Obecnie dorobek Hiszpana obejmuje zarówno elementy przestrzeni miejskiej, jak i oświetlenie, meble, wkłady kominkowe, ceramikę łazienkową i przedmioty domowego użytku, takie jak doniczka na kwiaty czy kolorowy wieszak. Projektuje dla wielu znanych firm, takich jak ROCA, Sellex, Daisalux Marset Iluminación, Vilagrasa, Etnia Barcelona, Rocal Manufacturas i Mobles 114.

Do najbardziej znanych produktów autorstwa Gaspara należą kolekcje lamp Aura, Jaima, Nenufar, Cala i Ginger, wiszące wkłady kominkowe marki Rocal, siedziska Raf, Casino i Lisboa oraz umywalki Orbita i Com firmy Roca. Jego styl można określić jako minimalistyczny i oszczędny, ale pełen charakteru i wyrazu. Gaspar ma własną, charakterystyczną „kreskę”. Stara się nie ulegać trendom i tworzyć produkty, które nie zestarzeją się wraz z szybko zmieniającą się modą i po latach nadal będą atrakcyjne dla użytkownika. Koncentruje się na procesach technologicznych, które jako doświadczony rzemieślnik zna od podszewki, pamiętając jednocześnie o atrakcyjnej formie. Dzięki temu jego projekty mają w sobie to „coś”, a zarazem są dobrze przemyślane pod względem technicznym i praktycznym. Gaspar ma na swoim koncie wiele branżowych nagród i nominacji. W 2001 roku został wyróżniony nagrodą Silver Delta za serię lamp Atlas produkowanych przez Marset Iluminacion, a ponownie w roku 2004 za oświetlenie Neon de Luz, również produkt firmy Marset.

UDOSTĘPNIJ: