Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Charles Percier

(ur. 1764 w Paryżu – zm. 1838 tamże)

Architekt francuski, współtwórca i jeden z głównych reprezentantów stylu empire, zwanego również stylem Cesarstwa. Styl ten, związany z okresem panowania cesarza Napoleona I, stanowił późną fazę klasycyzmu francuskiego. Cechował go monumentalizm i nawiązywanie do architektury starożytnej Grecji i Egiptu oraz bogata ornamentyka.

Percier studiował w Paryżu, w Académie Royale de Peinture et de Sculpture. W 1786 uzyskał Prix de Rome – trzyletnie stypendium pozwalające na pobyt i kontynuowanie nauki w Rzymie. Stypendium to ustanowił król Ludwik XIV w 1666 roku dla wybitnych młodych malarzy i rzeźbiarzy. Od 1720 roku przyznawano je również architektom. W trakcie pobytu we Włoszech, w 1790 roku Percier wykonał projekt restauracji antycznej kolumny Trajana w Rzymie.

Po powrocie do Paryża nawiązał współpracę z Pierre Francois Fontainem, która trwała dwie dekady i zaowocowała wieloma udanymi realizacjami. Wspólnie projektowali klasycystyczne meble dla warsztatu znanego ebenisty Georgesa Jacoba i jego synów. Percier i Fontaine byli ulubieńcami cesarza Napoleona I, który zlecił im m.in. projekty przebudowy i wyposażenia swoich licznych rezydencji. Do ich wspólnych realizacji należy też łuk tryumfalny na Place du Carrousel w Paryżu, wzniesiony w latach 1806-1808, i skrzydło Luwru (Pavillon Marsan).

UDOSTĘPNIJ: