⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Georges Jacob

(ur. 1739 w Cheny – zm. 1814 w Paryżu)

Ebenista francuski. Dał początek rodzinnej firmie, wytwarzającej kunsztowne meble na zamówienie królewskiego dworu i arystokratów.
Jako młody chłopak opuścił rodzinną Burgundię. W 1755 roku osiedlił się w Paryżu i rozpoczął naukę artystycznego stolarstwa u Louisa Delanois. W 1765 został mistrzem tego rzemiosła. Jednym z jego pierwszych, ważnych zleceń była renowacja mebli wykonanych przez Charlesa André Boulle’a, uważanego za mistrza intarsji. Autorskie meble Jacoba utrzymane są w kilku różnych stylach. Uważnie obserwował zmieniające się mody i potrafił wyprzedzić nadchodzące trendy. Początkowo tworzył w stylu Ludwika XV, by stopniowo ulec wpływom meblarstwa angielskiego, szczególnie zaś twórczości Thomasa Chippendale’a. Następnie skłonił się ku klasycyzmowi i kolejnym jego wcieleniom – stylowi Ludwika XVI i dyrektoriatu oraz stylowi empire. Niezależnie od stylu, wszystkie meble Jacoba cechuje bardzo wysoki poziom wykonania. Najczęściej stosowane przez niego zdobienia to delikatne brązy, przedstawiające motywy zaczerpnięte z antyku i sztuki starożytnego Egiptu. Ulubione gatunki drewna to mahoń, heban i drewno cytrynowe. Charakterystyczne elementy to nóżki w kształcie konsol i oparcia foteli w formie liry.

Zrealizował kilka dużych zamówień dla dworu królewskiego – wykonał wyposażenie buduaru Marii Antoniny w Wersalu oraz meble do wnętrz pałaców w Tuileries, Saint-Cloud i Rambouillet. Pracował także dla księcia Condé, który zamówił u niego wyposażenie wnętrz Pałacu Burbońskiego i pałacu w Chantilly. W latach 1789-90 Jacob wykonał meble zaprojektowane przez wybitnego malarza Jacques-Louis Davida, głównego reprezentanta francuskiego klasycyzmu. David był tak zadowolony z efektów pracy Jacoba, że zaprotegował go jako wykonawcę wyposażenia sali Konwentu, czyli Zgromadzenia Narodowego, powołanego w 1792 roku, po rewolucji. W 1796 Jacob przekazał swój warsztat synom, którzy założyli spółkę Bracia Jacob i kontynuowali pracę ojca, osiągając znaczące sukcesy. Przedwczesna śmierć młodszego syna skłoniła Georgesa Jacoba do powrotu do pracy. Wraz ze starszym prowadził firmę Jacob-Desmalter.

UDOSTĘPNIJ: