Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Sven Markelius

(ur. 1889 w Sztokholmie – zm. 1972 tamże)

Jeden z czołowych szwedzkich architektów modernistycznych. Odegrał znaczącą rolę w planowaniu powojennego Sztokholmu. Miasto zawdzięcza mu wiele nowoczesnych rozwiązań urbanistycznych. Markelius zaprojektował też modelowe miasteczko Vällingby, połączone ze Sztokholmem linią metra. Vällingby powstało w pierwszej połowie lat 50. XX wieku na terenach rolniczych i szybko stało się symbolem sukcesu nowej, szybko rozwijającej się Szwecji.

Studiował na Politechnice i na Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie. Praktykował u Ragnara Ostberga i Erika Lallerstedta. Zajmował się przede wszystkim urbanistyką i projektowaniem domów mieszkalnych. Był jednym z członków-założycieli Congrès internationaux d'architecture moderne w 1928 roku. Uczestniczył w przygotowaniu Międzynarodowej Wystawy w Sztokholmie w 1930, uznawanej za kolebkę szwedzkiego funkcjonalizmu.

W 1932 roku rozpoczął pracę nad Filharmonią w Helsingborgu, modernistycznym budynkiem o dużych przeszkleniach. Projekt ten, uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć architekta, ukończono w 1934 roku. W 1935 roku, wraz z Alvą Myrdalem, zaprojektował budynek komunalny w centrum Sztokholmu. Oprócz wygodnych, funkcjonalnych mieszkań znalazły się w nim obszerne części wspólne – m.in. place zabaw dla dzieci i kuchnie. Sam Markelius, szczerze oddany idei budownictwa komunalnego, mieszkał w tym budynku przez trzydzieści lat.

Troszczył się o jego stan techniczny i pomagał sąsiadom jako złota rączka. Markelius zaprojektował też kilka domów prywatnych (m.in. Villa Markelius i Villa Myrdal) oraz pawilon szwedzki na EXPO w Nowym Jorku (1939).

UDOSTĘPNIJ: