Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Antonio Citterio

ur. 1950 r. w Meda

Włoski projektant i architekt, pracujący dla takich marek jak Vitra, Kartell i Iittala. Ukończył architekturę na Politechnice w Mediolanie i na wiele lat skupił się na projektowaniu budynków, takich jak m.in. fabryka Vitry w Niemczech czy główna siedziba firmy Esprit w Holandii. Dopiero w 1999 r. otworzył własne biuro projektowe - Antonio Citterio and Partners, zajmujące się architekturą, designem i projektowaniem graficznym.

Dla Citterio najważniejsza jest funkcjonalność i technologiczna innowacyjność. Nie należy do ekscentryków ani wizjonerów, nie goni za zmieniającymi się trendami. Jego meble są przede wszystkim dobrze zaprojektowane i bezpretensjonalne. Doceniają to zarówno producenci, jak i użytkownicy. Citterio nie narzeka na brak zamówień. Wśród klientów jego pracowni są takie marki jak Arclinea, Axor-Hansgrohe, Aubrilam, B&B Italia, Flexform, Flos, Fusital, Guzzini, Iittala, Kartell, Maxalto i Vitra. Projektuje niemal wszystkie elementy wystroju wnętrz – począwszy od mebli i dodatków, poprzez akcesoria kuchenne i kompletne wyposażenie łazienek.

Antonio Citterio ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Compasso d’Oro (1987 i 1995). Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. MoMA w Nowym Jorku i Centre Georges Pompidou w Paryżu.

UDOSTĘPNIJ: