⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Harry Bertoia

(ur. 1915 r. w San Lorenzo - zm. 1978 r. w Barto)

Urodzony we Włoszech amerykański artysta i projektant. Tworzył rezonujące rzeźby z metalu, grafiki i drzeworyty, projektował meble dla firmy Knoll oraz biżuterię.

Jako 15-latek wyemigrował wraz z ojcem do Stanów Zjednoczonych i tu spędził resztę życia. Wcześnie objawił zamiłowanie do rysunku i talent plastyczny, dzięki któremu otrzymywał kolejne stypendia. Ukończył Detroit School of Arts i Cranbrook Academy of Art, gdzie poznał czołowych projektantów m.in. Eero Sarinena, Charlesa Eamesa i Florence Knoll. Znajomości te wywarły znaczący wpływ na jego przyszłą karierę. W czasie studiów najbardziej pociągał go rysunek, techniki graficzne i obróbka metalu. Tworzył oryginalną biżuterię z miedzi i srebra – m.in. obrączki ślubne dla Ray i Charlesa i Eamesów.

W 1950 roku przyjął zaproszenie od Florence Knoll, która wraz z mężem prowadziła firmę produkująca meble, i przeprowadził się do Pennsylwanii. Zaprojektował dla Knolla m.in. serię mebli wykonanych z metalowej siatki, które w niedługim czasie stały się znane jako przykład nowoczesnego wzornictwa lat 50. Najbardziej znane z kolekcji – krzesło Diamond – urzeka rzeźbiarską formą, a jednocześnie przywodzi dziś na myśl matematyczne, komputerowe wykresy. Knoll do dziś produkuje meble zaprojektowane wówczas przez Bertoię, a współpraca z firmą okazała się dla artysty bardzo rentowna. Dzięki tantiemom mógł poświęcić się swoim artystycznym pasjom – przede wszystkim rzeźbie. Szczególnie interesowało go zagadnienie rozchodzenia się dźwięku w przestrzeni – tworzył rzeźby z metalu, które rezonują, poruszane wiatrem lub ciągiem powietrza. Rzeźby te to przestrzenne kompozycje o zróżnicowanych rozmiarach – od niewielkich po monumentalne – często składające się z metalowych prętów wykonanych z miedzi, stali i mosiądzu.

Pomiędzy 1953 a 1978 rokiem Bertoia zrealizował ponad 50 dużych zamówień publicznych, współpracując z architektami takimi jak Eero Saarinen, Henry Dreyfuss, Roche & Dinkeloo, Minoru Yamasaki, Edward Durell Stone & I M Pei. Został nagrodzony m.in. AIA Craftsmanship Award w 1956 roku i Critic's Award w1968. Jego prace znajdują się w wielu renomowanych muzeach i galeriach oraz w zbiorach prywatnych.

UDOSTĘPNIJ: