Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Jacques Lemercier

(ur. 1585 w Pontoise – zm. 1654 w Paryżu)

francuski architekt, inżynier, urbanista, dekorator wnętrz i projektant ogrodów. Wraz z Francoisem Mansartem i Louisem Le Vau uważany jest za twórcę klasycyzującego nurtu we francuskim baroku, charakterystycznego dla czasów kardynała Richelieu i króla Ludwika XIII.

Jego ojciec był mistrzem kamieniarzem, przekazał synowi podstawy rzemiosła. Jako młodzieniec Jacques podróżował po Włoszech, zapoznając się z ich tradycją architektoniczną. Przez co najmniej trzy lata mieszkał w Rzymie. Antyczne i renesansowe budowle wywarły znaczący wpływ na jego późniejszą twórczość. Po powrocie do Francji przez kilka lat pracował jako inżynier i budował mosty. W 1618 był już królewskim architektem ze stałą pensją. W 1625 kardynał Richelieu zlecił mu rozbudowę Luwru . Wtedy powstał Pavillon de l’Horloge (obecnie znany również jako Pavillon Sully), jeden z najbardziej charakterystycznych elementów najstarszej części pałacowego kompleksu.

Od 1627 roku Lemercier prowadził budowę Palais Cardinal w samym sercu Paryżu (późniejszy Palais Royal), okazałej rezydencji wzniesionej na zlecenie kardynała Richelieu w miejscu dawnego budynku Hôtel de Rambouillet. W 1638 Lemercier został mianowany pierwszym architektem królewskim i sprawował nadzór nad budową wszystkich obiektów powstających na zlecenie dworu. W tym czasie wdał się w ostry spór z malarzem Nicolasem Poussinem na temat dekoracji Luwru. W 1635 roku rozpoczął budowę kościoła na Sorbonie - najbardziej prestiżowej francuskiej uczelni teologicznej owych czasów. Swój rozkwit w pierwszej połowie XVII wieku Sorbona zawdzięczała kardynałowi Richelieu. Przykryty kopułą kościół, wzniesiony na jego zamówienie, to jedno z arcydzieł Lemerciera, a zarazem źródło inspiracji dla wielu późniejszych architektów (Mansart wzorował na nim swój kościół Les Invalides). Inne, znaczące budowle Lemerciera to m.in. kościoły Saint- Roch i Val-de Grace w Paryżu oraz zamek Sully w Sully-sur-Loire.

UDOSTĘPNIJ: