⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Alicja Gutkowska-Wyszogrodzka

(ur.1928 w Końskich)

Projektantka wzorów na tkaniny drukowane, tkanin artystycznych i dywanów oraz ubrań i przedmiotów użytkowych. Zajmowała się także grafiką i malarstwem. Jedna z najważniejszych postaci złotego okresu polskiego wzornictwa, który przypadł na lata 50. i 60. XX wieku. Reprezentowała charakterystyczny dla tego czasu styl, określany mianem stylu form organicznych.

W 1955 roku ukończyła studia na Wydziale Tkaniny Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem prof. Teresy Tyszkiewicz i prof. Marii Obrębskiej-Stieber. Jeszcze w trakcie studiów nawiązała współpracę z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego, jako projektant w Pracowni Tkanin (1953-60). Wówczas powstały jej najbardziej znane, drukowane tkaniny dekoracyjne i odzieżowe, pełne kolorów, fantazji i młodzieńczej energii – wśród nich charakterystyczne i charakterne Panny (1958), przedstawiające sylwetki tańczących kobiet w rozkloszowanych sukienkach. Wyszogrodzka tworzyła wzory zarówno abstrakcyjne, jak i figuratywne, czerpiąc inspirację z życia codziennego i natury. Tak powstały tkaniny: MDM (1955), Ryby (1958), Koguty (1959) i Pisanki (1958). Żywe kolory, zdecydowana kreska i bogata faktura sprawiają, że wzory na tkaninach zdają się poruszać.

Przez ponad 30 lat (1960-91) Alicja Gutkowska- Wyszogrodzka pracowała w Centralnym Biurze Wzornictwa Przemysłu Lekkiego jako projektantka, członek Komisji Ocen w przemyśle lekkim i rzeczoznawca w zakresie wzornictwa przemysłowego. Współpracowała też z miesięcznikiem “Kontynenty”, wydawnictwem “Moda”, Spółdzielnią Artystów Plastyków ŁAD, Cepelią i Manufakturą Wanda. W 2011 roku jej najbardziej charakterystyczne tkaniny zostały pokazane na wystawie „Chcemy być nowocześni” w Muzeum Narodowym w Warszawie.

UDOSTĘPNIJ: