Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Otti Berger

ur. 1898 w Zmajevac – zm. 1944 w KZ Auschwitz

Chorwacka projektantka tkanin, studentka i wykładowczyni Bauhausu. Urodziła się w Zmajevac, w regionie Baranya, który należał wówczas do Austro-Węgier. Stąd często określana jest jako artystka węgierska.

W latach 1922-26 studiowała w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych i Rzemiosła Artystycznego w Zagrzebiu. Kontynuowała naukę w Bauhausie, w nowej siedzibie uczelni w Dessau. Uczęszczała na zajęcia prowadzone przez Laszlo Moholy-Nagy, Paula Klee i Wassily Kandinsky’ego. Następnie ukończyła warsztaty tkactwa, była wyróżniającą się studentką. Do tego stopnia, że Gunta Stolzl, prowadząca pracownię tkactwa, odchodząc z uczelni zarekomendowała ją na swoje miejsce. Choć Berger samodzielnie prowadziła zajęcia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, i opracowała autorski program nauczania, nigdy nie dostała nominacji na kierownika warsztatów. Nowy dyrektor Bauhausu, Mies van der Rohe, powierzył tę funkcje projektantce Lilly Reich, a Berger została jej zastępczynią. W 1932 Berger odeszła z uczelni i otworzyła własną pracownię w Berlinie. Doświadczenie zdobyte w Bauhausie, talent artystyczny i znajomość właściwości tkanin zapewniły jej sukces na rynku tekstylnym. Współpracowała z wieloma fabrykami tkanin, projektując wzory i opracowując nowe technologie. W 1936 roku została zmuszona przez nazistów do zamknięcia firmy, jako osoba o żydowskich korzeniach.

W tym czasie wielu dawnych wykładowców Bauhausu starało się uciec z Niemiec. Większość z nich uzyskała wizę do Stanów Zjednoczonych. Berger również złożyła podanie. W 1938 roku Laszlo Moholy-Nagy zaproponował jej pracę w Nowym Bauhausie w Chicago. Czekając na wizę Berger borykała się z problemami natury rodzinnej i finansowej. W 1938 roku wróciła do Zmajevac. W 1944 roku wraz z rodziną została wywieziona do obozu zagłady w Oświęcimiu i tam zginęła.

UDOSTĘPNIJ: