⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Hannes Meyer

(ur. 1889 w Bazylei – zm. 1954 w Crossifisso di Lugano)

Szwajcarski architekt, urbanista i działacz społeczny, pionier modernizmu, jeden z dyrektorów Bauhausu. Pochodził z rodziny z budowlanymi tradycjami, jego ojciec był architektem. Jako młody chłopak uczył się zawodu murarza i kreślarza budowlanego. Od 1912 roku pracował w biurze architektonicznym w Berlinie i uczył się na kursach wieczorowych w Wyższej Szkole Technicznej w Charlottenburgu. Przez krótki czas studiował architekturę w Bath, w Wielkiej Brytanii. Podczas I wojny światowej projektował budynki dla koncernu stalowego Krupp w Essen. W 1919 roku przeniósł się do Bazylei, by przejąć biuro odziedziczone po ojcu.

W 1927 roku Walter Gropius, dyrektor postępowej, artystycznej uczelni Bauhaus, zaproponował mu stanowisko mistrza architektury. Meyer propozycję przyjął, a rok później został dyrektorem szkoły. Ponieważ nie ukrywał swoich komunistycznych przekonań, władze miasta Dessau, któremu podlegała szkoła, pozbawiły go stanowiska. W 1930 wyjechał do Moskwy i uczył architektury na wyższych uczelniach. W 1936 roku wrócił do Szwajcarii. Nie zagrzał tam miejsca długo i w 1939 przeniósł się do Meksyku, gdzie spędził 10 lat. Ostatecznie wrócił do rodzinnej Szwajcarii i tu spędził resztę życia.

Poza praca dydaktyczną Meyer czynnie zajmował się architekturą, projektując głównie domy i osiedla mieszkalne zgodnie z duchem modernizmu. Wśród najbardziej znanych jego realizacji wymienić trzeba: osiedle Freidorf w Muttenz (1919-21), budynek szkoły ADGB (Allgemeiner Deutscher Gewerkschaftsbund) w Bernau koło Berlina (wspólnie z Hansem Witterem) i domy nauczycieli tamże (1928-1930) i przedszkole spółdzielcze w Mümliswil (1938-39).

UDOSTĘPNIJ: