Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Lapolka

Grupa projektowa założona w 2004 roku przez Annę Piwowar (ur. 1980) i Martę Białecką (ur. 1981), absolwentki Wydziału Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP. Zajmują się designem i grafiką użytkową oraz małą architekturą, projektują logotypy, identyfikacje wizualne dla firm i instytucji. Ponadto Marta Białecka projektuje okładki książek, a Anna Piwowar współpracuje z organizacjami pozarządowymi na niwie wydawniczej. Wspólnie przygotowują kompleksowe koncepcje dla firm i instytucji, obejmujące oprawę graficzną, projekty mebli i produktów promocyjnych.


Ich prace często są zaskakujące i lekko surrealistyczne, podszyte humorem i ironią. Na ogół tworzą przedmioty unikatowe, nie projektują zestawów, serii czy cykli. W ich portfolio każda rzecz to osobny rozdział i związana z nim historia. Nieustannie szukają inspiracji, znajdując je nawet w banalnych okolicznościach. Tak było z lampą „Pies salonowy” (2007), która powstała, gdy zobaczyły na spacerze psa w plastikowym kołnierzu ochronnym. Marta Białecka jako jedną ze swych głównych inspiracji wymienia twórczość Marcela Duchampa. Ducha surrealizmu można odnaleźć m.in. w projektach „Kalosze fauna” (2009) i „Rogi na nogi” (2009). Projektantki chętnie sięgają po baśniowe motywy, bawią się znaczeniami i żartują z oczekiwań użytkowników – jak choćby w realizacji "Miękka kolumna" (2009), gdzie siedzisko z miękkiej pianki poliuretanowej naśladuje starożytną, kamienną ruinę. Lustro "Świtezianka" (2006) sprawia, że obraz patrzącego łączy się ze złudzeniem tafli wody, naniesionym na szklaną powierzchnię.


Swoje projekty prezentowały m in. na Frankfurtmesse "Talents" i na wystawie "Mój Świat. Siła Subiektywności" (2007) w Galerii Sztuki Zachęta oraz na kolejnych edycjach Łódź Design Festival. W 2009 roku wspólnie z malarzami Dorotą Kozieradzką i Michałem Szuszkiewiczem przygotowały projekt "Fontainebleau" dla CSW w Warszawie. Są jednymi z bohaterek książki "Discovering Women in Polish Design", autorstwa Gian Luki Amadei, wydanej przez IAM, oraz filmu „Dizajnerki”, zrealizowanego przez DOMO+ w 2009 roku. Są także obecne na prezentacjach polskiego designu za granicą, m.in. na wystawach "Unpolished" (kolejne edycje od 2009 roku ) i "Zwykła rzecz / Just a Thing" (2011).

UDOSTĘPNIJ: