Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Lubomir Tomaszewski

(ur. 1922 w Warszawie)

Rzeźbiarz, malarz, projektant ceramiki. Przed wojną studiował w Państwowej Wyższej Szkole Technicznej, a po wojnie - na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. Od 1966 mieszka w Stanach Zjednoczonych. W Polsce do najbardziej znanych jego prac należą zaprojektowane dla fabryki porcelany w Ćmielowie serwisy kawowe (Dorota i Ina) oraz charakterystyczne, porcelanowe figurki kobiet i zwierząt. Tomaszewski wcześnie objawił talent plastyczny, interesował się też zagadnieniami technicznymi i inżynierią. Odebrał wszechstronne, techniczno-artystyczne wykształcenie. Już w latach 50. zyskał uznanie, zdobywając nagrody w konkursach architektonicznych. Włączył się w odbudowę zrujnowanej stolicy, wykonał wiele rekonstrukcji rzeźb dla Starego Miasta. Następnie został zatrudniony w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego i pracował jako projektant małych form, zdobywając uznanie w Polsce i za granicą ( wystawy w Niemczech, Francji, Włoszech, Szwecji, Norwegii i ZSSR). W latach 50 i 60. był czołowym projektantem fabryki porcelany w Ćmielowie.

Zaproponował nowe spojrzenie na ceramikę użytkową. Wykorzystał swoje wykształcenie techniczne i podszedł do sprawy jak inżynier: ergonomicznie. Zaprojektowane przez niego serwisy kawowe nie są podobne do tradycyjnych. Wyróżniają je: asymetryczne, obłe kształty, dopasowane do dłoni formy oraz brak doklejanych uszek i dzióbków, czyli elementów narażonych na obtłukiwanie. Uchwyty i wylewy wyprowadzane są płynnie z bryły naczynia, stanowiąc jego przedłużenie. Ceramika Tomaszewskiego spotkała się z dużym zainteresowaniem. Niestety tylko dwa (Ina i Dorota) spośród sześciu jego serwisów trafiły do produkcji w Ćmielowie. Dziś stanowią gratkę dla miłośników designu. Serwis do kawy "Dorota” w 1963 roku zdobył złoty medal na I Międzynarodowej Wystawie Form Przemysłowych w Paryżu. Trafił też do zbiorów muzeum Vicrtoria & Albert.

Po paryskim sukcesie Tomaszewski otrzymał zaproszenie do Stanów Zjednoczonych i propozycję pracy na wschodnim wybrzeżu. W 1966 roku wyemigrował do Stanów. Przez ponad 25 lat wykładał na uczelni, malował i rzeźbił. Stworzył nowy kierunek, który krytycy nazwali emocjonalizmem. Jego prace mają silny związek z naturą. Kawałki skał, kamienie i drewno łączy z brązem i miedzią, tworząc figuralne rzeźby. Jego dom otoczony jest dwuhektarowym ogrodem, w którym powstała galeria rzeźby na świeżym powietrzu. W ostatnich latach artysta wznowił współpracę z ćmielowską fabryką, należącą obecnie do Adama Spały. W czerwcu 2013 roku w Centrum Designu w Kielcach otwarto wystawę retrospektywną Lubomira Tomaszewskiego, na której zaprezentowano jego ceramikę, obrazy i rzeźby ze wszystkich okresów twórczości.

UDOSTĘPNIJ: