Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Leon Battista Alberti

(ur. 1404 w Genui – zm. 1472 w Rzymie)

Jeden z najwybitniejszych twórców włoskiego renesansu. Człowiek wielu talentów i zainteresowań, wszechstronnie uzdolniony i wykształcony, badacz i erudyta. Dał się poznać jako malarz, architekt, muzyk, filozof, poeta, lingwista i kryptograf. Choć swoje pierwsze budynki zaczął budować po czterdziestce, osiągnął sukces na niwie architektury i walnie przyczynił się do rozkwitu włoskiego budownictwa w XV wieku.

Od dziecka starał się być najlepszy we wszystkim. Był świetnym gimnastykiem. Komponował muzykę. Studiował prawo w Bolonii i Padwie, uczył się fizyki i matematyki, malarstwa i rysunku. Wynalazł pismo szyfrowe dla kurii papieskiej. Zgłębiał teorię architektury, m.in. traktat Witruwiusza. Zmierzył i naszkicował dziesiątki antycznych zabytków. Przez dziesięć lat pracował nad własnym traktatem o architekturze - „De re aedificatoria libri Decem”. Napisał też trzytomowy traktat o malarstwie („De pictura”).

Swoje pierwsze zlecenia jako architekt otrzymał w 42 roku życia. Miał przebudować skromny gotycki kościół św. Franciszka w Rimini, na zlecenie tamtejszego księcia. Przygotował ambitny plan, który z powodu śmierci inwestora został zrealizowany w niewielkiej tylko części. Kolejną pracą była budowa pałacu we Florencji na zamówienie bogatego kupca, Giovanniego Rucellai. W tej budowli widać twórcze podejście Albertiego do architektury rzymskiej i umiejętność dostosowania jej do potrzeb ludzi współczesnych. Palazzo Rucellai, ukończony w 1447 roku, nie jest tak masywny i przytłaczający jak inne florenckie pałace z tamtego okresu ( np. Palazzo Pitti zbudowany przez Brunelleschiego), a zarazem emanuje powagą i dostojeństwem.

Kolejna, znacząca praca architekta to fasada kościoła Santa Maria Novella we Florencji. Ważne miejsce w dziejach architektury zajmuje jednonawowy kościół Sant’Andrea w Mantui. Alberti zaprojektował tu monumentalną fasadę o pilastrach wznoszących się na całą wysokość i tym samym zapoczątkował tzw. wielki porządek w architekturze, stosowany później przez Palladia i jego następców. W Mantui powstał jeszcze jeden kościół Albertiego – San Sebastiano, zbudowany na planie krzyża greckiego.

UDOSTĘPNIJ: