Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Jacques-Germain Soufflot

(ur. 1713 – zm. 1780)

Jeden z czołowych francuskich architektów XVIII wieku, tworzący w stylu neoklasycznym. Do historii przesdł jako twórca Panteonu w Paryżu - pierwotnie kościoła Sainte-Geneviève.

Wykształcenie zdobył w Lyonie i w Rzymie, w tamtejszej Académie de France. Podczas pobytu we Włoszech zapoznał się z ich bogatą tradycją budowlaną, podziwiał zabytki antyczne, dzieła Bramantego i Palladia. Szczególnie cenił architekturę rzymską – za logikę kompozycji, proporcje, symetrię i umiar, a nawet pewną surowość. Ta fascynacja rzymskim antykiem znajdzie odzwierciedlenie w późniejszej twórczości Soufflota.

Po powrocie do Francji osiadł w Lyonie, gdzie prowadził prace w kościele St. Bruno, zaprojektował budynek giełdy oraz szpital. W 1749 roku został członkiem Académie Royale d’ Architecture. Rok później wyruszył w kolejną podróż do Włoch, tym razem jako towarzysz młodego markiza de Marigny, brata wielce wpływowej Madame de Pompadour. Znajomość z markizem miała decydujący wpływ na dalszą karierę architekta. W 1755 roku Marigny jako dyrektor generalny budynków królewskich (directeur général des Bâtiments du Roi) powierzył Soufflotowi pieczę nad wszystkimi budynkami królewskimi w Paryżu. W 1757 roku Soufflot uzyskał tytuł architekta królewskiego. Od 1773 był nadzorcą budowli miasta Lyonu, a od 1776 generalnym intendentem budowli królewskich.

W 1755 roku architekt rozpoczął pracę nad największym dziełem swego życia i zarazem najdoskonalszym przykładem architektury neoklasycznej we Francji – budynkiem kościoła Sainte-Geneviève (dzisiejszy Panteon) w Paryżu, w Dzielnicy Łacińskiej. Monumentalna budowla wzorowana jest na architekturze rzymskiej. Wzniesiona na planie krzyża greckiego, ma wysoką środkową kopułę na bębnie otoczonym wieńcem kolumn i cztery spłaszczone kolumny boczne oraz kolumnowy portyk z tympanonem. Budowa trwała blisko 40 lat. Jeszcze przed jej ukończeniem, w 1791 roku, kościół został zsekularyzowany i zamieniony na panteon - miejsce pochówku wybitnych obywateli Francji. W XIX wieku dwukrotnie przywracano mu funkcję sakralną, by w 1885 roku ostatecznie przeznaczyć na mauzoleum narodowe. Spoczywają tu m.in. Wolter, J.J. Rousseau, Victor Hugo i Emil Zola.

Poza Panteonem znaczące prace Soufflota to przebudowa zakrystii katedry Notre-Dame w Paryżu, rozbudowa pałacu i projekt ogrodu w Menars, przytułek z kaplicą w Macon, grota parkowa w Chatou i Hôtel Marigny w Paryżu.

UDOSTĘPNIJ: