⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Francuski styl ogrodowy

Styl kompozycji ogrodowej, stworzony przez André Le Nôtre, najwybitniejszego architekta krajobrazu XVII-wiecznej Francji. Le Nôtre pracował dla króla Ludwika XIV. Zaprojektował monumentalne założenia ogrodowe w Wersalu, Vaux-le-Vicomte, Marly-le-Roi, Fontainebleau, Clagny, Chantilly, Meudon, Bercy, Chamboans, Saint-Germain-en-Laye oraz park w Sceaux. Stworzył formalny, geometryczny styl, będący doskonałym uzupełnieniem monumentalnej architektury pałacowej barokowego klasycyzmu i zarazem jej przedłużeniem na zewnątrz.

Le Nôtre wykorzystał elementy zaczerpnięte z późnorenesansowych ogrodów francuskich i włoskich ogrodów barokowych, by stworzyć zwartą kompozycję przestrzenną z wyraźnie zaakcentowaną osią symetrii. Jego ogrody są zaplanowane równie starannie, jak królewskie pałace i podobnie jak one podzielone są na obszary o określonych funkcjach. Nawet nazwy poszczególnych części ogrodu nawiązują do konkretnych pomieszczeń (salon, gabinet). Rośliny są sadzone i przycinane w taki sposób, by tworzyły geometryczne, symetryczne ornamenty. Ważne są również efekty przestrzenne i złudzenia optyczne, kontrasty płaszczyzn i brył o różnych kształtach, a także efekty świetlne, uzyskiwane dzięki licznym zbiornikom wodnym i fontannom.

Centrum ogrodów Le Nôtre był na ogół pałac, do którego przylegał ozdobny ogród zwany salonem, z tzw. parterami kwiatowymi, basenami i rzeźbami. Ogród ten był często usytuowany na ziemnym tarasie. Dalej, na osi pałacu, biegła aleja, której przedłużeniem mógł być kanał wodny. Ogród składał się z tzw. gabinetów o zróżnicowanej funkcji i charakterze (partery kwiatowe, zbiorniki wodne, teatr, labirynt), oddzielonych od siebie ścianami wysokich żywopłotów. Najdalszą część ogrodu stanowił tzw. zwierzyniec – naturalny las pocięty siecią alei i tras widokowych.

Francuski styl ogrodowy stał się popularny w wielu krajach europejskich już w pierwszej połowie XVIII wieku. Do dziś ma wielu entuzjastów i doskonale sprawdza się w otoczeniu reprezentacyjnych rezydencji i budynków publicznych.

UDOSTĘPNIJ: