Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Carlo Maderna

(ur. 1556 w Capolago – zm. 1629 w Rzymie)

Włoski architekt, jeden z prekursorów architektury barokowej. Nadał obecny kształt fasadzie Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Zaprojektował też fasady kościołów Santa Susanna i Sant’ Andrea Della Valle, które wyznaczyły nowy kierunek w architekturze.

Urodził się w miasteczku Capolago w Ticino - włoskojęzycznym kantonie Szwajcarii. W latach młodzieńczych uczył się obróbki marmuru, pracując w kamieniołomach. To doświadczenie okazało się bardzo przydatne w jego późniejszej karierze architekta. W 1588 roku, wraz z czterema braćmi przeniósł się do Rzymu. Początkowo pracował dla swojego wuja, uznanego architekta Domenico Fontany. W 1596 roku otrzymał pierwsze, samodzielne zlecenie, z którego wywiązał się znakomicie. Zaprojektował nową fasadę kościoła Santa Susanna w Rzymie, ukończoną w 1603 roku. Stworzył dojrzały, przemyślany stylistycznie, prekursorski projekt, zrywający z tradycją manierystyczną i zwiastujący nadejście stylu barokowego we włoskiej architekturze. Fasada Santa Susanny zyskała uznanie papieża Pawła V, który ok. 1603 roku mianował Madernę głównym budowniczym Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Maderna zmienił plan świątyni z krzyża greckiego na krzyż łaciński, wydłużając nawę. Przebudował też fasadę, nadając jej bardziej reprezentacyjny charakter i umieszczając nad głównym wejściem balkon, z którego papież udziela błogosławieństw. Maderna był krytykowany za zmianę oryginalnego planu kościoła, zaprojektowanego przez Michała Anioła, i wydłużenie fasady, ponieważ modyfikacje te doprowadziły do ograniczenia widoku na wspaniałą kopułę świątyni, zbudowaną przez Giacomo Della Portę.

Większość prac Maderny to przebudowy starszych, istniejących już budowli. Wyjątkiem jest niewielki kościół Santa Maria Della Vittoria (1620) w Rzymie. Za jedno z najważniejszych osiągnięć architekta uważa się fasadę kościoła Sant’ Andrea Della Valle i kopułę tej świątyni – drugą co do wielkości w Rzymie. Inne, znaczące budowle to m.in. rzymskie kościoły Gesù e Maria, San Giacomo degli Incurabili, Santa Lucia in Selci i San Giovanni dei Fiorentini. Maderna prowadził też różne prace budowlane w papieskim pałacu Castel Gandolfo, w Palazzo del Quirinale, Palazzo Barberini i Palazzo Mattei.

UDOSTĘPNIJ: