Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Oskar Hansen

(ur. 1922 w Helsinkach – zm. 2005 w Warszawie)

Architekt i teoretyk architektury, malarz, rzeźbiarz, projektant wnętrz i pedagog, twórca teorii otwartej formy.

Urodził się w Helsinkach, był synem Rosjanki i Norwega, miał też polskich przodków. W 1923 jego rodzina przeprowadziła się do Wilna, w 1926 przyznano mu polskie obywatelstwo. W 1942 obronił dyplom Wydziału Mechanicznego Wyższej Szkoły Technicznej w Wilnie. Po wojnie w ramach akcji repatriacyjnej przeprowadził się do Polski i w 1945 rozpoczął studia architektoniczne pod kierunkiem prof. Romualda Gutta. W 1948, dzięki stypendium rządu francuskiego, wyjechał do Paryża, gdzie odbył praktyki u francuskiego malarza Fernanda Légera i szwajcarskiego architekta Pierre’a Jeannereta. Kształcił się tez w Londynie, w International School of Architecture. Podczas zagranicznych wojaży poznał wiele wybitnych postaci z kręgu malarstwa i architektury, m.in. Pabla Picassa i Henry’ego Moore’a, oraz swoją przyszłą żonę, Zofię Gralińską, również architektkę. W kolejnych latach wielokrotnie pracowali razem. Został też dostrzeżony jako architekt i teoretyk, śmiało polemizujący z uznanymi mistrzami, takimi jak Le Corbusier.

Bogatszy o te doświadczenia wrócił do kraju, gdyż chciał włączyć się w jego odbudowę. Jego projekty spotkały się jednak z negatywnym przyjęciem, gdyż nie pasowały do doktryny socrealizmu. Krytykowany wycofał się do swojej pracowni, gdzie zajął się malarstwem i studiami teoretycznymi. W tym czasie też, wspólnie z innymi architektami (m.in. Lechem Tomaszewskim i Zofią Hansen) pracował nad projektami pawilonów wystawowych, m.in. na międzynarodowe targi w Sztokholmie (1953), W Izmirze (1955) i w Sao Paulo (1959).

W 1950 zaczął wykładać na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie prowadził swój autorki program studiów. Głoszona przez niego teoria formy otwartej wywarła znaczący wpływ na studentów, m.in. Grzegorza Kowalskiego, Zbigniewa Frączkiewicza, Zofię Kulik, Elżbietę Cieślar, Wiktora Gutta i wielu innych.

Wśród najważniejszych realizacji architekta wymienić trzeba: projekt rozbudowy Zachęty (1958), pawilon na Wystawę Międzynarodową w Sao Paulo (1959), osiedle im. Słowackiego w Lublinie (1960-66), osiedle Przyczółek Grochowski w Warszawie (1963) i osiedle Rakowiec WSM w Warszawie (1964). W 2005 roku w warszawskiej Zachęcie odbyła się wystawa retrospektywna „Ku formie otwartej”, podsumowująca dokonania Oskara Hansena.UDOSTĘPNIJ: