⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Henryk Marconi

(ur. 1792 w Rzymie – zm. 1863 w Warszawie)

Włoski architekt, przez większość życia mieszkający i pracujący na terenie Polski. Przedstawiciel klasycyzmu, tworzył też w stylach historycznych - neogotyckim i neorenesansowym. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich architektów pierwszej połowy XIX wieku. Z rodziny Marconich wywodziło się wielu architektów, malarzy i rzeźbiarzy, tworzących od XVIII wieku aż po czasy współczesne.

Pierwszym nauczycielem Henryka (właściwie Enrico) Marconiego był jego ojciec. Następnie młodzieniec studiował na uniwersytecie w Bolonii oraz na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych (1806-1810). Do Polski przyjechał w 1822 roku, na zaproszenie generała Ludwika Michała Paca. Arystokrata powierzył mu ukończenie swojego pałacu w Dowspudzie. Okazały, dwukondygnacyjny obiekt w stylu neogotyckim świadczył o bogactwie i fantazji fundatora, któremu zamarzyło się zamczysko w stylu angielskim. Pac odkupił też od Michała Radziwiłła barokowy pałac w Warszawie przy ul. Miodowej. Przebudowę obiektu w stylu klasycystycznym zlecił również Marconiemu. Oba pałace, zbudowane z rozmachem i bardzo kosztowne, dały początek powiedzeniu: „Wart Pac pałaca, a pałac Paca”. Niestety, pałac w Dowspudzie nie zachował się do naszych czasów. Jego fundator musiał wyemigrować z Polski po upadku powstania listopadowego, a zaniedbany pałac szybko popadał w ruinę. W 1867 roku został rozebrany. Z całego kompleksu zachowała się wieża, zwana bocianią, oraz okazały portyk.

Od 1827 roku Henryk Marconi był zatrudniony w Wydziale Przemysłu i Handlu Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych, Duchownych i Oświecenia Publicznego. W latach 1851-58 był profesorem w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Po zamknięciu uczelni nadal uczył architektury.

Henryk Marconi był bardzo pracowitym architektem, autorem ponad 200 budowli (głównie w Warszawie, ale nie tylko) i licznych przebudów. Wśród jego realizacji w stylach historycznych wymienić należy warszawskie budowle neorenesansowe: Kościół św. Karola Boromeusza, pałac Andrzeja Zamoyskiego, Hotel Europejski, pałac Branickich i kościół Wszystkich Świętych. Poza stolicą – pałac Karskich we Włostowie i ratusz w Radomiu. Z budowli neogotyckich: wspomniany już pałac Paca w Dowspudzie, stajnie w stadninie koni w Janowie Podlaskim, pałac w Konopnicy i ratusz w Ciechanowie. W stylu klasycznym zbudował m.in. : pałac Paca w Warszawie (dawniej barokowy pałac Radziwiłłów), sanatorium Marconi w Busku-Zdroju, pałac Wielopolskich w Chrobrzu, ratusz w Błoniu, szpital św. Trójcy w Kaliszu i szpital wszystkich Świętych w Wieluniu.

UDOSTĘPNIJ: