⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Jan Bogusławski

(ur. 1910 w Warszawie – zm. 1982 tamże)

Architekt, przedstawiciel awangardy okresu międzywojennego, a także autor wielu charakterystycznych budynków powojennej Warszawy – takich jak kino Praha, bar Zodiak i bar Gruba Kaśka. Projektował obiekty użyteczności publicznej, kościoły, osiedla mieszkaniowe i prywatne domy, a także wnętrza i meble. Brał udział w wielu projektach odbudowy ze zniszczeń wojennych, m.in. kierował wieloletnimi pracami odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie (1955-1976). Zaprojektował układ architektoniczny Placu Zamkowego i fragmentów Starego Miasta. Wykładał na Akademii Sztuk Pięknych i Politechnice w Warszawie, oraz na PWSSP w Poznaniu. Był laureatem wielu konkursów architektonicznych, m.in. I nagrody w konkursie na budynek ambasady polskiej w Moskwie (wspólnie z W. Kowalczykiem, 1969) i I nagrody w konkursie na Teatr Narodowy w Madrycie (wspólnie z Bohdanem Gniewskim, 1964). W 1937 roku zdobył Grand Prix na Wystawie Światowej w Paryżu za Wnętrze Weekendowe.

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1933). Po ukończeniu studiów zatrudnił się w pracowni architekta Antoniego Dygata. W 1934 roku wyjechał do Paryża na studia podyplomowe w École des beaux arts. Po powrocie do kraju otworzył własną pracownię i realizował zlecenia klientów indywidualnych na domy wraz z wystrojem wnętrz i umeblowaniem. Rozgłos przyniósł mu projekt domu letniego w Skrzypkach nad Wisłą, harmonijnie wkomponowanego w otoczenie i uważanego za znaczące osiągnięcie polskiej przedwojennej awangardy.
Walczył w kampanii wrześniowej i w październiku 1939 roku został osadzony w oflagu, gdzie spędził ponad 5 lat. Po zakończeniu wojny rozpoczął intensywną pracę w Biurze Odbudowy Stolicy, a następnie w Centralnym Biurze Projektów Architektonicznych i Budowlanych i Miastoprojekcie. Przy licznych projektach współpracował z architektami - Józefem Łowińskim i Bohdanem Gniewskim. Wśród powojennych realizacji Bogusławskiego wymienić trzeba wspomniane już realizacje warszawskie: kino Praha, bar Zodiak na Ścianie Wschodniej oraz Kościół św. Andrzeja Boboli na Saskiej Kępie. Bogusławski projektował osiedla mieszkaniowe (Czerniakowska, Srebrna, Grzybów), meble i wnętrza budynków rządowych (m.in. Sejmu, MON-u i Ministerstwa Rolnictwa). Znane realizacje architekta poza krajem to Ambasada Polski w Rzymie, Opera w Lipsku, Opera w Madrycie i Teatr Narodowy w Budapeszcie.

UDOSTĘPNIJ: