Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Thomas Chippendale

(ur. ok. 1718 r. w Otley - zm. 1779 r. w Londynie).

Słynny angielski stolarz, twórca charakterystycznego i cieszącego się dużą popularnością stylu w meblarstwie (chippendale), jeden z najwybitniejszych XVIII-wiecznych ebenistów. Mianem tym określano stolarzy o wybitnych umiejętnościach i kunszcie, stosujących tak wyszukane techniki zdobienia mebli jak intarsja, inkrustacja i markieteria. Chippendale był pierwszym producentem mebli, który opublikował katalog swoich wyrobów: „The Gentelmen and Cabinet-Maker’s Director” (1754). Katalog ten przysporzył mu wielu klientów, a prezentowane w nim meble kopiowało wielu innych rzemieślników. W dowód uznania swego kunsztu został przyjęty do Królewskiego Towarzystwa Sztuk.


Szeroką ofertę Chippendale’a cechował eklektyzm i wychodzenie naprzeciw gustom i oczekiwaniom klientów. W jego manufakturze powstawały meble nawiązujące do kilku stylów – francuskiego rokoko (styl Ludwika XV), chińskiego (meble zdobione laką), gotyckiego i palladiańskiego, robił też tradycyjne angielskie meble z głębokimi rzeźbieniami. W swoich modelach swobodnie łączył różne wpływy, osiągając oryginalne rezultaty. Niektóre zestawienia motywów zdobniczych można dziś uznać za nietrafione i przeładowane, ale np. krzesła chippendale do dziś zachwycają proporcjami i harmonią. Meble Chippendale’a podobały się zamożnym klientom, mającym zamiłowanie do przedmiotów przyciągających wzrok i wyszukanych ozdób. Stopniowa ewolucja jego stylu była związana z zastosowaniem nowego materiału – drewna mahoniowego, które pojawiło się w Anglii ok. 1725 roku i szybko wyparło stosowany dotąd orzech.


Chippendale miał wielce przydatną umiejętność nadążania za modą, a nawet wyprzedzania jej. W 1762 roku, w trzecim wydaniu katalogu swoich produktów, zaproponował meble inspirowane antykiem, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Do naszych czasów zachowało się mało mebli, których pochodzenie z pracowni Chippendale’a jest pewne, za o bardzo wiele inspirowanych jego stylem oraz imitacji. Jego oryginalną twórczość znamy główne z rysunków. W 1778 r. Chippendale przekazał swój warsztat synowi, noszącemu to samo imię. Thomas junior był także utalentowanym malarzem i rytownikiem. W 1779 roku opracował wzornik ornamentów.
UDOSTĘPNIJ: