Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Dominik Merlini

(ur. 1730 w Castello, zm. 1797 w Warszawie)

Włoski architekt klasycystyczny działający w Polsce w czasach panowania króla Augusta III Sasa i Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wyjechał z Włoch jako 20-latek i osiadł w Warszawie. Mieszkali tu jego krewni – wpływowa rodzina Fontanów. Młody Merlini uczył się zawodu architekta pod okiem swego wuja, Jakuba Fontany, który był naczelnym architektem Rzeczpospolitej za Augusta III Sasa. Po śmierci Jakuba w 1773 roku przejął jego urząd. Współpracował z Janem Chrystianem Kamsetzerem – m.in. nad projektem rozbudowy Łazienek Królewskich.

Do obowiązków Merliniego należała piecza nad budynkami już istniejącymi, a w razie potrzeby – ich rozbudowa. W 1787 roku kierował pracami renowacyjnymi na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie. Przekształcił wnętrza Zamku Królewskiego w Warszawie (sale: Rycerska, Ansamblowa i Tronowa oraz kaplica). Wiele spośród jego realizacji to przebudowy wcześniejszych założeń – np. Ermitażu, Podchorążówki i Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich (wspólnie z Janem Chrystianem Kamsetzerem) oraz Pałacu Kazimierzowskiego, Zamku Ujazdowskiego i Pałacu Krasińskich w Warszawie. Zaprojektował też nowe budynki w sławnym warszawskim parku - Pałac Myślewicki, Nową Kordegardę i Starą Pomarańczarnię. Początkowo tworzył w stylu późnego baroku, a w okresie panowania Stanisława Poniatowskiego skłonił się ku klasycyzmowi.

Merlini zaprojektował kilkadziesiąt budynków nie tylko w Warszawie: dworów, pałaców i rezydencji magnackich (m.in. pałac w Opolu Lubelskim i pałacyk w Jabłonnie) oraz obiektów użyteczności publicznej, takich jak ratusz w Piotrkowie Trybunalskim i Brama Grodzka w Lublinie. Wiele z nich zostało przebudowanych w XIX wieku lub uległo znacznemu bądź całkowitemu zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Niektóre z nich – jak np. budynki w Łazienkach Królewskich oraz Królikarnia, Pałac Borchów, Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Warszawie – zostały odbudowane.

UDOSTĘPNIJ: