⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

John Muir

(ur. 1838 w Dunbar – zm. 1914 w Los Angeles)

Jeden z pierwszych i najbardziej znaczących działaczy na rzecz ochrony przyrody w Stanach Zjednoczonych, przyrodnik, wynalazca, badacz, pisarz i farmer. Dzięki jego staraniom utworzono Park Narodowy Yosemite i kilka innych parków. Muir jest nazywany ojcem systemu Parków Narodowych w USA. Założony przez niego Sierra Club do dziś jest jedną z najbardziej znaczących i aktywnych organizacji ochrony przyrody w Stanach.

Urodził się w Szkocji, w wielodzietnej rodzinie farmera, która w 1849 r. wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i osiadła w stanie Wisconsin. John wraz z rodzeństwem od najmłodszych lat pracował na farmie. W rzadkich chwilach odpoczynku wędrował po okolicy. Już jako dziecko najlepiej czuł się w otoczeniu natury i przejawiał wielką ciekawość świata. W 1860 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie w Wisconsin, gdzie uczył się botaniki, chemii i geologii. W 1864 roku, aby uniknąć powołania do wojska, wyjechał do Kanady. Wędrował po różnych zakątkach tego kraju, imając się różnych prac. W 1867 roku, w wyniku urazu, stracił wzrok. Na szczęście po niedługim czasie odzyskał zdolność widzenia. To doświadczenie zaważyło na jego dalszym życiu. Postanowił spędzić je tak, jak tego pragnie - na poznawaniu przyrody.

Wyruszył w długą, liczącą 1600 km wędrówkę z Indiany na Florydę, którą opisał potem w jednej ze swoich książek. W 1968 roku dotarł do San Francisco. W niedługim czasie zakochał się w Kalifornii, która stała się jego miejscem na ziemi. Zachwyciło go surowe, dzikie piękno gór Sierra Nevada i dolina Yosemite. Zbudował sobie niewielką chatę w Yosemite Creek i mieszkał w niej przez ponad dwa lata. W latach 70. Zaczął pisac artykuły na temat przyrody Sierra Nevada (cykl „Studies in Sierra”), a prezentowane w nich spostrzeżenia i tezy spotkały się z zainteresowaniem uznanych badaczy, takich jak Ralph Waldo Emerson i Joseph LeConte. W 1880 roku Muir ożenił się i osiadł w Martinez, jednak nie zaniechał swoich wędrówek.

Przez kolejne lata wydał 300 artykułów i napisał 10 książek o swoich podróżach, zachęcając wszystkich: „Chodźcie po górach i korzystajcie z ich pozytywnej energii”. Jego książki, napisane obrazowym językiem, zyskały liczną rzeszę czytelników i uwrażliwiły wielu ludzi na kwestię ochrony przyrody. Muir opublikował serię głośnych artykułów, ukazujących ogrom zniszczeń górskich łąk i lasów, spowodowanych przez owce i bydło. Wraz z Robertem Underwood Johnsonem zaczął aktywnie działać na rzecz ochrony Sierra Nevada. W 1890 r., dzięki staraniom Muira i Johnsona, Kongres utworzył Yosemite National Park, drugi po Yellowstone park narodowy w Stanach. Muir przyczynił się również do powstania takich parków jak: Sequoia, Mount Rainier, Petrified Forest i Grand Canyon.

UDOSTĘPNIJ: