⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Gertrude Jekyll

(ur. 1843 w Londynie – zm. 1932 w Munstead Wood)

Słynna angielska ogrodniczka, projektantka ogrodów, pisarka i publicystka. Wszechstronnie utalentowała, z powodzeniem zajmowała się również malarstwem i fotografią. Zaprojektowała ponad 400 ogrodów w Wielkiej Brytanii, Europie i Ameryce. Niektóre z nich są dziś otwarte dla zwiedzających. Napisała kilkanaście książek o ogrodnictwie i ponad 1000 artykułów do magazynów takich jak „Country Life” i „The Garden”. Większość życia spędziła w hrabstwie Surrey, w południowo-wschodniej Anglii. W ostatnich latach mieszkała w Munstead Wood, w Godalming. Założyła tam centrum ogrodnicze, gdzie uprawiała wiele nowych gatunków roślin. Była silnie związana z ruchem Arts & Crafts. Przez wiele lat współpracowała z angielskim architektem, Sir Edwinem Lutyensem. Projektowała ogrody przy jego domach i rezydencjach.

W 1848 roku rodzina 5. letniej wówczas Gertrude opuściła Londyn i zamieszkała w malowniczym hrabstwie Surrey. Ich dom otaczał piękny ogród, w którym Gertrude spędzała wiele czasu. W 1861 r. Gertrude rozpoczęła studia na South Kensington of Art w Londynie. Była utalentowaną malarką, zgłębiała też botanikę, anatomię, optykę i naukę o kolorach. W następnej dekadzie rozpoczęła aktywne życie społeczne i zawodowe. Miała wielu przyjaciół w kręgach intelektualnych i artystycznych. Podróżowała po Bliskim Wschodzie i Europie, skąd przywiozła wiele inspiracji. Kolekcjonowała rośliny i opisywała wszystkie nowe gatunki i ogrody, które zobaczyła. Z czasem miała coraz większe problemy ze wzrokiem, co sprawiło, że musiała zarzucić marzenia o byciu malarką.

W latach 60. skupiła się na projektowaniu ogrodów i urządzaniu wnętrz. W niedługim czasie zyskała dużą renomę i dostawała coraz więcej zleceń. Uznanie przyniósł jej ogród przy domu jej matki w Muntead Heath koło Goldalming. Ludzie z przyjeżdżali z całej Anglii, aby go zobaczyć. Gertrude otrzymywała coraz więcej zamówień.W Europie i Stanach Zjednoczonych do dziś zachowały się ogrody zaprojektowane przez Gertrude Jekyll lub powstałe pod wpływem jej stylu. Niektóre zostały zniszczone w czasie II wojny światowej lub mocno zmienione przez kolejnych właścicieli. Plany oryginalnych ogrodów Gertrude Jekyll przechowywanie są na Uniwersytecie Kalifornijskim w USA i w Surrey History Centre w Wielkiej Brytanii.

UDOSTĘPNIJ: