⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Nicolas Grimshaw

(ur.1939 w Hove)

Zasłużony brytyjski architekt, laureat wielu prestiżowych nagród, znany zarówno z projektów budynków modernistycznych (np. terminal międzynarodowy na dworcu Waterloo w Londynie, za który otrzymał Nagrodę Miesa van der Rohe w 1994 roku), jak i utrzymanego w stylu hi-tech największego zespołu szklarni na świecie (The Eden Project). Pochodzi z rodziny o bogatych, inżynierskich tradycjach. Jeden z jego dziadków budował tamy w Egipcie, drugi – system sanitarny w Dublinie. Już jako dziecko Nicholas przejawiał zainteresowanie pracami konstrukcyjnymi, budując domki na drzewach.

Ukończył Wellington College, a następnie studiował w Edinburgh College of Art (1959-62). Wygrał stypendium na prestiżową Architectural Association School of Architecture w Londynie. Kolejne stypendia pozwoliły mi kształcić się i podróżować po Szwecji i Stanach Zjednoczonych. W 1965 ukończył Architectural Association z wyróżnieniem. Następnie przez 15 lat pracował z architektem Terrym Farrellem, swoim rówieśnikiem. Od 1980 roku tworzy pod własnym szyldem (Nicholas Grimshaw & Partners). W 2004 roku został wybrany na przewodniczącego Royal Academy of Arts, szacownej brytyjskiej instytucji kulturalnej, wspierającej rozwój sztuki i architektury.

Najbardziej znane realizacje Grimshawa to m.in. drukarnia „Financial Times” w Londynie (1988), Pawilon Brytyjski na Expo w Sewilii (1992), terminal międzynarodowy na dworcu Waterloo w Londynie (1994), ambasada Wielkiej Brytanii w Berlinie (1997), kompleks mieszkaniowy Grand Union Walk Housing w Camden Town (1988), National Space Centre w Leicester (2001) i Thermae Bath Spa w Bath (2006).

Bodaj najbardziej spektakularnym dokonaniem Grimshawa jest wspomniany już The Eden Project – niezwykły ogród botaniczny, ulokowany w kompleksie największych na świecie szklarni. Ogród powstał w miasteczku Bodelva w Kornwalii, gdzie kiedyś mieściła się kopalnia odkrywkowa miedzi. Gdy wyeksploatowano złoża, na całkowicie wyniszczonym terenie pozostała rozległa na 15 hektarów i głęboka na 60 metrów dziura. Holenderski archeolog Tim Smit wpadł na pomysł, by w tym miejscu stworzyć centrum edukacji ekologicznej i ogród botaniczny. Realizacja projektu rozpoczęła się w 1998 roku. Po osuszeniu i wyrównaniu terenu nawieziono 85 tys. ton ziemi, użyźnionej naturalnym kompostem. Kompleks ogromnych szklarni Grimshaw zaprojektował w stylu hi-tech. Obecnie ogród jest jedną z największych atrakcji turystycznych Kornwalii. Projekt zdobył główną nagrodę British Construction Industry’s (Brytyjskiego Przemysłu Budowlanego – BCI) w rankingu dwudziestolecia. Na decyzje sędziów BCI wpłynęło wiele czynników. Oprócz samej, oryginalnej konstrukcji były to: pozytywne opinie zwiedzających, bezpieczeństwo, innowacyjność, trwałość i użyteczność.

Pracownia Grimshawa rozrasta się, obecnie ma swoje oddziały w Londynie, Nowym Jorku, Melbourne i Sydney. Zaprojektował ośrodek badań nad organizmami wodnymi (NIRAH), który, wedle założeń, ma być największym akwarium świata. Ośrodek powstaje w Stewartby, w Bedfordshire. W ostatnich latach ten ambitny i bardzo kosztowny projekt boryka się z trudnościami finansowymi.
UDOSTĘPNIJ: